AÖF Kayıt Yenilenmezse Öğrenci Akbili İptal Olur Mu?

Kayıt yenilenmezse öğrenci akbili iptal olur mu?: AÖF güz veya bahar dönemi için kayıt yenilenmezse İstanbulkart (akbil) öğrenci kartı olarak devam eder mi veya pasife düşüp tam mı basar? İşte sorunuzun cevabı:

Tek Dönem Kayıt Yenilenmezse Öğrenci Kartım İptal Olur Mu?

Açık öğretim fakültelerinde öğrenim gören ANADOLU AÖF, ATA AÖF, AUZEF veya açık lise öğrencilerinin İstanbulkart (akbil) öğrenci kartlarının öğrenci tarifesine devam edebilmesi için maalesef her dönem kayıt yenilemeleri gerekmektedir.

Son alınan karar gereği öğrenci kartlarının (akbil) her 3 ayda bir öğrencilik durumunun devam edip etmediğine dair sorgulama yapılması nedeniyle Güz Dönemi veya Bahar Dönemi kayıt yenilemezseniz öğrencilik akbiliniz TAM Ücret basmaya başlayacaktır. Bu durumu düzeltmeniz için tekrar diğer kayıt dönemini beklemeniz gerekecek.

İstanbulkart öğrencilik hakkınızı kaybetmemek için her dönem yani güz veya bahar dönemi kayıt yenileme işlemini yapmanız gerekmektedir.

İstanbulkart (Elektronik Bilet) / Abonman (Mavi Kart) 2024 Ücret Tarifeleri (TL) için BURAYA tıklayınız.

istanbulkart öğrenci

İstanbulkart Öğrenci Kartı Nedir?

İstanbulkart öğrenci kartı, İstanbul’da yaşayan ve eğitim alan öğrencilere özel olarak sunulan bir toplu taşıma kartıdır. Bu kart, öğrencilerin İstanbul’da metro, tramvay, otobüs, vapur ve diğer toplu taşıma araçlarını kullanmalarını sağlar. Öğrenci İstanbulkartı, öğrenci kimlik kartıyla birlikte kullanılır ve öğrenci indiriminden yararlanmak için kaydedilmelidir. Bu kart sayesinde öğrenciler, toplu taşıma ücretlerinden belirli bir indirimden yararlanabilirler. İstanbul’da yaşayan ve eğitim alan öğrenciler, bu kartı almak için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği şartları karşılamalıdır.

İstanbulkart Vizeleme Nedir?

İstanbulkart vizeleme, İstanbulkart’ın geçerliliğini uzatmak için yapılan bir işlemdir. İstanbulkart’ın üzerinde belirli bir geçerlilik süresi bulunur ve bu süre sona erdiğinde kartın kullanımı geçersiz hale gelir. Bu durumda, kart sahibi İstanbulkart’ı tekrar kullanabilmek için vizeleme işlemi yapmak zorundadır.

İstanbulkart vizeleme işlemi genellikle kartın yeniden aktive edilmesini sağlar ve genellikle kartın üzerindeki geçerlilik süresini uzatır. Bu işlem, İstanbul’da yaşayan ve İstanbulkart kullanmaya devam etmek isteyen kişiler tarafından yapılmaktadır. Vizeleme işlemi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin belirlediği yetkili noktalarda yapılır ve genellikle bir ücret karşılığında gerçekleştirilir.

İstanbulkart vizeleme ücreti güncel olarak 20 TL’dir.

İstanbulkart Başvurusu Nasıl Yapılır?

İstanbulkart web sitesindeki ‘Online İşlemler’ bölümünden İstanbulkart başvurusu yapabilirsiniz.

YouTube video

İstanbulkart Para Yükleme Banka Komisyonu, Hizmet Bedeli

İstanbulkart Çerçeve Sözleşme kapsamında, İstanbulkart Mobil ve bireysel.istanbulkart.istanbul’dan yapılan TL ve abonman yükleme işlemlerinde bankalar arası işlem masraflarına istinaden alınan ücretlerde 15 Mart 2024 tarihi itibarıyla geçerli olacak şekilde değişiklik yapılmıştır.

Yeni işlem ücretleri aşağıdaki tabloda yer almaktadır.

Yükleme İşlem Ücreti
₺0 – ₺99 ₺1,00
₺100 – ₺149 ₺2,50
₺150 – ₺349 ₺3,00
₺350 – ₺549 ₺5,00
₺550 ve üstü ₺6,50
“AÖF Kayıt Yenilenmezse Öğrenci Akbili İptal Olur Mu?” üzerine 14 yorum
 1. Auzef öğrencisiyim bahar dönemi kayıt yenilemeyecektim az daha öğrenci kartımdan olacaktım, çok sık kullandığım için baya gelir kaybı olacaktı. Teşekkür ederim bilgilendirme için.

  Yanıtla
 2. Bu makale çok yararlı oldu, teşekkürler. AÖF kayıt yenileme işlemini zamanında yapmayı unutmayacağım.

  Yanıtla
 3. Öğrenci akbili candır yillardir AÖF okuyorum kaydimi her zaman yenilerim kayıt yenilenmezse öğrencilik düşer akbil iptal olur

  Yanıtla
 4. Bu konuyla ilgili çok araştırma yaptım sayfaniza denk geldiğine çok sevindim aradığım bilgilere ulaştım

  Yanıtla
 5. Öğrenciyim ve bu konular hakkında oldukça araştırma yaparım aklımdaki tüm soru işaretlerine cevap olduğunuz için teşekkür ederim

  Yanıtla
Yorum yapın

2