Dünyanın 7 Harikası Nedir?

Dünyanın 7 Harikası, insanlık tarihinin gelmiş geçmiş en güzel eserlerinin belirlendiği ve koruma altına alındığı antik yapılardır.

İnsanlık tarihi boyunca, farklı medeniyetlerin zirveye çıkardığı mimari eserler, dünyanın her köşesinde hayranlık uyandırmıştır. Bu özel yapılar, zamanın zorlu şartlarına rağmen ayakta kalarak kültürel mirasımızı oluşturmuş ve dünya üzerinde benzersiz birer anıt haline gelmiştir. Bu anıtların belirlenen yedi tanesi, Dünya’nın Yedi Harikası olarak adlandırılır ve bu başyapıtların her biri, insanlığın yaratıcılığını ve mühendislik dehasını simgeler.

Dünyanın Yedi Harikası: İnsanlık Mirasının Ölümsüz Başyapıtları

Dünya üzerindeki bu yedi harika eser, insanlığın geçmişine ışık tutan ve kültürel mirasımızı zenginleştiren anıtlardır. Her biri kendi özgün hikayesini anlatırken, günümüzde de ziyaretçileri etkilemeye ve hayranlık uyandırmaya devam etmektedir. Bu harikalar, insanlığın yaratıcılığı, mühendislik dehası ve kültürel zenginliğinin birer simgesidir.

YouTube video

Giza Piramitleri (Mısır)

Mısır’ın Giza şehri yakınlarında bulunan Giza Piramitleri, antik dünyanın en görkemli yapılarından biridir. Keops, Kefren ve Mikerinos piramitleri, Mısır’ın eski krallarını anmak için yapılmıştır. Bu muazzam piramitler, tarih boyunca gizemini koruyarak bilim insanlarını ve ziyaretçileri etkilemeye devam etmektedir.

Giza Piramitleri (Mısır)

Babil’in Asma Bahçeleri (Irak)

Antik Babil İmparatorluğu’nda, kral II. Nebukadnezar’ın eşi Amytis için yapıldığı söylenen Asma Bahçeleri, ziggurat tarzında teraslı bahçelerdi. Doğaüstü bir güzellikle süslenmiş olan bu bahçeler, ziyaretçileri etkilemek ve zerafetin sembolü olmak amacıyla inşa edilmiştir.

Babil'in Asma Bahçeleri (Irak)

Artemis Tapınağı (Efes, Türkiye)

Artemis Tapınağı, antik Roma İmparatorluğu’nun başkenti olan Efes şehrinde yer almaktadır. M.Ö. 550 yılında tamamlanan tapınak, Artemis’e adanmıştır ve zamanla birçok deprem ve yağmalama olayına rağmen günümüze kadar ayakta kalmayı başarmıştır.

Artemis Tapınağı (Efes, Türkiye)

Zeus Heykeli (Olimpia, Yunanistan)

Antik Yunan döneminde Olimpia’da yer alan Zeus Heykeli, dünyanın yedi harikasından biridir. M.Ö. 5. yüzyılda ünlü heykeltıraş Phidias tarafından yapılan bu heykel, antik dünyanın en büyük altın ve fildişi heykeli olarak bilinir.

Zeus Heykeli (Olympia, Yunanistan)

Rodos Heykeli (Rodos, Yunanistan)

Antik Yunan döneminde, Rodos Adası’nın limanında yer alan bu devasa heykel, adanın tanrısı Helios’a adanmıştır. M.Ö. 280 yılında tamamlanan Rodos Heykeli, antik dünyanın en yüksek bronz heykeli olarak ün kazanmıştır.

Rodos Heykeli (Rodos, Yunanistan)

Halikarnas Mozolesi (Bodrum, Türkiye)

Mausolos’un mezarı olarak bilinen Halikarnas Mozolesi, antik dünyanın en büyük mezar anıtıdır. M.Ö. 353 yılında inşa edilen bu yapı, döneminin en önemli sanatçıları tarafından süslenmiştir.

Halikarnas Mozolesi (Bodrum, Türkiye)

Büyük Piramit (Chichen Itza, Meksika)

Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda bulunan Chichen Itza’da yer alan Büyük Piramit, Maya uygarlığının muazzam bir örneğidir. Kukulcan Piramidi olarak da adlandırılan bu yapı, astronomik fenomenleri takip etmek için tasarlanmıştır.

Büyük Piramit (Chichen Itza, Meksika)

Dünyanın Yedi Harikası Nerede Nasıl Belirlendi?

“Dünyanın Yedi Harikası” terimi, antik çağlarda Yunan tarihçisi Herodot tarafından kullanılmıştır. Ancak, günümüzde bilinen “Yedi Harika” listesi, 2007 yılında yapılan bir yarışma sonucunda belirlenmiştir. Bu yarışma, dünya genelindeki insanlara açık bir şekilde dünyanın yeni yedi harikasını seçme amacını taşıyordu.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası’nın belirlenmesi, İsviçreli film yapımcısı ve milyarder Bernard Weber tarafından başlatılan bir kampanya olan “New7Wonders” (Yeni 7 Harika) projesi kapsamında gerçekleşti. Weber, bu projeyi dünya genelindeki insanların oylarıyla belirlenecek yeni bir harika listesi oluşturmak için başlattı.

Proje, 2007 yılında 200’den fazla ülkeden milyonlarca insanın katılımıyla düzenlenen bir oylama süreci içeriyordu. Her kıta için belirlenen adaylar arasından insanlar, favori gördükleri yapıları seçerek oy kullandılar. Yapılan oylama sonucunda en çok oy alan yedi yapı, Dünya’nın Yeni Yedi Harikası olarak ilan edildi.

Yorum yapın