En Kısa Ömürlü Hayvan Hangisidir?

En Kısa Ömürlü Hayvan Hangisidir? Cevabınız evet ise yanılıyorsunuz. Bu makalemizde sizlere en kısa ömürlü hayvanlar hakkında bilgi vereceğiz.

En kısa ömürlü hayvan kelebek midir?

Halk arasında bilinenin aksine en kısa ömürlü hayvanlar kelebekler değildir. Kelebek türleri arasında 5-6 ay yaşayan türler olmasına karşın 1-2 gün yaşayan türleri de vardır.

En Kısa Ömürlü Hayvan

En Kısa Ömürlü Hayvan Hangisidir?

Bilim dünyasında en kısa ömürlü hayvanMavi Sinek” adında bir sinek türü olarak belirlenmiştir. Biyolojik adı Calliphora vomitoria olarak bilinen bu tür yalnızca 1-2 saatlik bir ömre sahiptirler. Yumurtadan çıkmaları tam tamına 18 saat sürerken yaşam sürelerinin bu denli kısa olması Mavi Sinek türünü ilginç yapmaya yetmiştir. Bilim adamları bu konuda sürekli olarak araştırmalarına devam etmektedir. Yetişkinleri metalik mavi veya yeşil rengine sahipken, larvaları karasinek larvalarına benzer. Yetişkinlerinin boyu 6-18m arasında değişiklik gösterebilir.

Mavi sinek

Mavi sinek larvalarının en bilinen özelliği tıpta yaraları temizlemek için kullanılmalarıdır. Larvalar ölü hayvan ve insan etinden beslenerek yetişkinliğe erişirler. İnsan etinden beslenmeleri sizleri korkutmasın bu larvalar yalnızca yaralı dokuyu yer, canlı dokuya ise dokunmazlar. İşte bu yüzden tıpta kullanılan doğal yöntemlerden biridir.

​​Mavi sinek türünün bir diğer özelliği de pis mekânları sevmeleri ve bu tarz mekânlarda üreyip yaşamlarını sürdürmektir. Bu özelliklerinden dolayı evlerin korkulu rüyası olarak da bilinir. Evlerimizin içinde bulunan çöp kutularında çok çabuk üreyip çoğalabilirler. Bu sebepten dolayı evlerin çöp kutularının sık değiştirilmesine dikkat edilmelidir. Aksi halde bir Mavi Sinek istilasına uğranabilir. Pis yerler, hayvan dışkıları ve yaralı dokular gibi ortamlarda yaşayan larvalarda dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus da larvaların hastalık taşımasıdır.

​​Sonbahar sonunda larvalarını toprağa bırakan anne sinek çok az bir süre sonunda yaşamını yitirir. Ortalama 18 saatlik sürenin sonunda yumurtayı çatlatan ve yumurtadan çıkmak için büyük efor harcayan larvaların önlerindeki tek hedefleri “yemek” olacaktır. En ilgi çekici yer de biz insanların hazır yemeklerinin atıldığı çöp kutularımız. Bu konuda bizler temizliğe çok dikkat etmeliyiz.

İlginizi çekebilir: Blog İçeriği Nasıl Hazırlanmalıdır?

“En Kısa Ömürlü Hayvan Hangisidir?” üzerine 5 yorum
  1. En kısa ömürlü hayvanı kelebek olarak biliyordum mavi sinek olmasına şaşirdim ve ilk defa duyduğum bilgi oldu

    Yanıtla
  2. Ömürleri en kısa hayvan olarak kelebek biliyordum ama mavi sineğe de şaşırmadım sinekler genelde az yaşarlar ama çok da zarar verirler dediğiniz gibi

    Yanıtla
  3. Mavi sinek en az yaşayan hayvanmış ilk defa öğrendim bu bilgiyi Ayrıca tıpta kullanılmasına da çok şaşırdım

    Yanıtla
Yorum yapın