Google reklamdan nasıl para kazanılır

Google reklamdan nasıl para kazanılır, Google AdSense’den para kazanma, Google’den para kazanmak, Google reklamlarından para kazanmak için ne yapılması gerekir.

Günümüzde internetten para kazanma bir sektör haline gelmiş durumda, bazı kişiler ek gelir olarak görse de bazı kişiler için de meslek haline gelmiş durumda.

AdSense, her aşamadaki İnternet sitesi yayıncılarının, site içeriğiyle ilgili reklamları sitelerinde göstererek para kazanmalarını sağlayan bir Google ürünüdür.

Google reklamdan nasıl para kazanılır, sorusuna cevap olarak yapılması gerekilenleri özet olarak paylaşacağım.

Google reklamdan nasıl para kazanılır?

Sitene google reklamları ekle para kazan

Öncelikle kendinize bir hedef belirlemelisiniz. Web sitesi açarak mı para kazanmak istiyorsunuz yoksa Youtube’ye video içeriği üreterek mi? Biz bu makalede web sitesi açarak Google reklamlarından nasıl para kazanılacağına dair kısaca bilgi vereceğiz. Ancak en başta belirtmek istediğim bazı tavsiyelerim olacak.

Öncelikle kararlı ve sabırlı olmalısınız. Bir web sitesi açıp para kazanmaya başlamak sizin epey zamanınızı alacak ve özgün içerik üretmek zorundasınız.

Öncelikle bir site açmak sektörünüzü belirleyerek o sektöre uygun bir domain almalısınız, domain web sitelerinin adına denir örneğin; google.com gibi… Domaini, isimtescil, Godaddy, İHS Telekom, Natro gibi firmalar aracılığıyla alabilirsiniz.

Domain aldıktan sonra bir linux hosting paketi almanız gerekiyor, ilk aşamada pahalı paketler almanıza gerek yok, yine yukarıda belirttiğim firmalardan satın alabilirsiniz. Kuracağımız sitenin yazılım dilinin php olmasından dolayı hosting paketinin linux olması gerekmektedir.

Domain ve hosting paketinizi aldıktan sonra. WordPress Türkiye’nin resmi web sitesine girerek WordPress’in en son sürümünü indirip kurmanız gerekmektedir. Web sitesinin nasıl kurulacağına dair internette çokça video yer almaktadır.

Web sitenizi kurduktan sonra gerekli düzenlemeleri yapmalısınız. Örneğin siteniz hangi sektör olacaksa ona uygun bir başlık ve açıklama yazmalısınız. Web sitesi kurulum aşamalarını kısaca geçiyorum çünkü internette wordpress kurulum videolarını izleyerek daha kolay ve anlaşılır bir şekilde sonuca ulaşabilirsiniz.

Wordpress nasıl kurulur?

YouTube video

Video kaynak: Godaddy

Web sitenizi kurduktan sonra Google Search Console’a eklemeniz ve yine gerekli düzenlemeleri yapmanız gerekmektedir. Bu kısımları geçtikten sonra esas konumuz olan “Google reklamdan nasıl para kazanılır” geçelim.

Google reklamlarından nasıl para kazanılıyor?

Web sitenizin kurulum aşamasını tamamladıktan sonra en az 300-600 kelimeden oluşan 20 adet makale girmeniz gerekmektedir. Makaleleriniz ne kadar kaliteli ve anlaşılır olursa o kadar fazla hit alırsınız ve daha fazla kazanç elde edebilirsiniz. Rakiplerinizi geçmek için özgün ve daha kaliteli içerikler oluşturmanız gerektiğini unutmayınız.

Makale aşamasından sonra sitenize ufaktan hit gelmeye başlayınca Google Adsense resmi hesabına girerek üyelik oluşturuyoruz, üyelik için bir Gmail hesabınızın olması gerekmektedir. Üyelik oluşturduktan sonra açmış olduğunuz web sitesi için başvuruda bulunuyorsunuz. Web sitenizin onaylanması zaman alabilir, ancak onaylanmama durumu da olabiliyor. Web sitesinin tamamen yasal ve legal olması gerekmektedir. İçeriklerinizin kaliteli olması durumunda büyük olasılıkla Adsense başvurunuz onaylanacaktır.

Onay aldıktan sonra Adsense reklam kodlarını web sitenize yerleştiriyorsunuz ve gelen hitte göre yani trafiğe göre kazanç elde edebiliyorsunuz. Google reklam vereden aldığı ücretin %68’ini yayıncı ile paylaşmaktadır.

Google reklamlarınızın yayınlandıktan sonra alt limit 200 TL olarak belirlenmiştir, yani reklam yayıncı geliriniz 200 TL’ye ulaştığı zaman ödeme alabiliyorsunuz. İlk ödeme alacağınız zaman Google sizden adres doğrulaması isteyecektir. Size postayla bir PİN gönderecek ve bu pinle hesabınızı onaylayacaksınız. Aynı şekilde ödeme hesabı olarak ekleyeceğiniz banka hesabınıza da ufak bir miktar para yatırarak sizden hesabınızı doğrulamanızı isteyecektir. Bu aşamalardan sonra içerik üreterek para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yapılacak adımlar madde madde:

  • Sektör belirlemek (Makale yazabileceğiniz, bilginiz olduğu bir alan olmasında fayda var.)
  • Hosting, domain almak
  • Web sitesi kurmak (Örnek Wordpress kurabilirsiniz.)
  • Google Search Console, Analytics vb. kayıtları gerçekleştirmek
  • Web sitesine makale girmek (En az 10 adet)
  • AdSense başvurusu yapmak

İlk aşamadan son aşamaya kadar internette çok sayıda kaynak var. Bu kaynaklardan özellikle videoları izlemenizi ve o şekilde ilerlemenizi tavsiye ediyorum. En başta belirttiğim gibi uzun zaman ve sabır gerektiren bir iş olduğunu bilmeniz gerekir. İlk aşamada başarısız olmanız halinde pes etmeyin, hayallerinizden asla vazgeçmeyin.

Google reklamdan nasıl para kazanılır başlıklı yazımız hakkında sorusu ve görüşü olanlar yorumlar atabilirler. Herkese bol kazançlar dilerim.

Yorum yapın