Çin’den Toptan Ürün Nasıl Getirilir?

Çin’den toptan ürün nasıl getirilir?, Çin’de tedarikçi firma bulma, Çin’den ürün getirmek hakkında detaylar…

Çin’den toptan ürün getirmek için atmanız gereken birçok adım var. İlk adım, Çin’de bir toptancı tedarikçisi bulmaktır. Ardından, ürünleriniz için bir nakliye yöntemi seçmeniz gerekiyor. Son olarak, Çinli tedarikçilerle iş yaparken yaygın hatalardan kaçınmanız gerekir.

Çin'den Toptan Ürün Nasıl Getirilir?

Çin’de Bir Tedarikçi Bulma

Çin iş dünyasındaki ilişkileri geliştirmek, güvenilir bir tedarikçi bulmanıza yardımcı olabilir. Bu ilişkiler, uzun vadeli istikrar ve iyi fiyatlar sağlayabilir. Bir tedarikçi bulmak için başka bir seçenek de interneti kullanmaktır. Küresel alıcılar, bir tedarikçinin ürün ve hizmetlerinin doğru ayrıntılarını bulmak için Baidu gibi arama motorlarını kullanabilir.

Çinlilerin çalışkan oldukları bilinmektedir. İşten sonra mesajlara cevap verdiklerini görmek alışılmadık bir durum değil. Ancak, bir günlük çalışmanın ardından yanıt alamıyorsanız, başka bir tedarikçi veya satıcı aramak isteyebilirsiniz. Ayrıca, her siparişe eşit davranan bir tedarikçi düşünebilirsiniz. Örneğin, çoğu Alibaba platformu tedarikçisi, minimum sipariş miktarlarıyla ilgilenmez.

Alibaba web sitesinin yanı sıra tedarikçi bulabileceğiniz başka yerler de var. Global Source ve Made in China, aramaya başlamak için iki iyi yerdir. Ayrıca forumlar ve özel gruplar aracılığıyla güvenilir bir tedarikçi aramalısınız. Belirli bir ürünün tedarikçisini bulmanıza yardımcı olabilecek birkaç yıllık fuarlar da vardır.

Çinli bir tedarikçi ararken, kalitenin nicelikten daha önemli olduğunu unutmamak önemlidir. İyi tedarikçiler, ürünlerinin kalitesini garanti eder. Müşteri şikayetlerini ve iş kayıplarını önlemenize yardımcı olabilirler. Çin’de bir tedarikçi seçmek çevrimiçi satın almak kadar kolay değildir, bu nedenle bir stratejiye, süreçler hakkında sağlam bilgiye ve bolca araştırmaya ihtiyacınız olacak.

Çin'de Bir Tedarikçi Bulma

Deniz Yoluyla Nakliye

Çin’den toptan ürün getirmek için deniz yoluyla göndermeden önce bilmeniz gereken birkaç şey var. Nakliye sırasında zarar görmemesi için ürününüzün düzgün bir şekilde paketlendiğinden emin olmanız gerekir. Annyrıca, nakliye şartlarını tam olarak bilmeniz gerekir. Bazı nakliye şirketlerinin farklı nakliye politikaları vardır. Sipariş vermeden önce tedarikçinizin iyi olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

Deniz yoluyla nakliye yavaş ve maliyetli olabilir. Maliyetler paketinizin boyutuna, ağırlığına ve gideceği yere göre değişir. Transit süresi 10 ila 20 gün arasında sürebilir. Ayrıca gideceğiniz yerin hava koşullarını da göz önünde bulundurmalısınız. Yağmur veya kar yağarsa paketiniz zamanında ulaşmayabilir. Ayrıca, Çin’den ürün ithal ediyorsanız, ithalat vergisi ve KDV ödemeniz gerekebilir.

Deniz yoluyla nakliye size ekstra bir ücrete mal olur, ancak Çin‘den toptan ürününüze hızlı bir şekilde ihtiyacınız varsa buna değer. Deniz yoluyla nakliye genellikle hava taşımacılığından daha hızlıdır, ancak bunu elde etmek için gereken süreyi göz önünde bulundurmanız gerekir. Çin’den standart hava kargo taşımacılığı genellikle sekiz ila on gün sürer, ancak ekspres kargoyu da tercih edebilirsiniz. Tedarikçiniz siparişinizi bir depoya bırakırsa bu daha hızlı olacaktır.

Çin’den Türkiye’ye büyük bir gönderi ya da paket alıyorsanız, en iyi seçenek ekspres kargoyu seçmek olacaktır. Bu yöntem, ürününüzü Türkiye’ye getirmenin en hızlı ve en güvenilir yoludur. Bu hizmet için en iyi taşıyıcılar UPS, FedEx ve TNT’dir. Ekspres kargo ücreti genellikle pound başına iki dolar yani 20 TL civarındadır.

Yaygın Hatalardan Kaçınmak

Çin’den tedarik süreci karmaşık olabilir, ancak bu riskleri en aza indirmenin yolları vardır. İlk olarak, tüm süreci anladığınızdan emin olun. Çinli üreticiler, ürünlerini alıcılar tarafından sağlanan belirli özelliklere göre üretmektedir. Bu belgeler, üreticinin ürün oluşturmak için kullandığı araç kutusu gibidir. İşçiliği ve makineyi onlar sağlıyor ama alıcı onlara ne yapacaklarını söylüyor. İyi bir ürün spesifikasyonuna sahip olunmaması, yanlış anlamalara ve düşük kaliteli ürünlere yol açabilir.

Yabancı alıcıların yaptığı bir diğer hata da bir ürünün maliyetini tam olarak anlamamaktır. Bir ürünün maliyeti, birim maliyetini ve onu Çin’den tedarik etmenin toplam maliyetini içerir. Ancak, birçok tedarikçi yalnızca birim maliyetini verir. FOB veya CFR gibi terimlere kanmayın. Bu şartlar, ürün tedarik edildikten sonra ödemeniz gerekebilecek gizli veya baskın maliyetleri içermez. Bu maliyetler, pazarlama maliyetlerini, depo ücretlerini, sigortayı ve gelen ve giden maliyetleri içerebilir.

Ayrıca tedarikçi ile yazılı bir sözleşmeniz olduğundan emin olmalısınız. Bu belge, Çin‘den tedarik ederken yaşam çizginizdir. Çıkarlarınızı korumak için basit bir ödeme fişi veya sözlü anlaşma yeterli değildir. İşinizi korumak ve yanlış anlaşılmaları önlemek için detaylı bir sözleşme imzalamanız gerekmektedir.

Yorum yapın