Elektrik Tasarruf Yöntemleri

Elektrik tasarruf yöntemleri, başlıklı yazımızda evde veya iş yerinde elektrik ve tasarruf konularını değerlendirdik.

İster işyerinde ister evde enerji maliyetlerini azaltmak istiyor olun, elektrik tasarrufu yapmak için kullanabileceğiniz birkaç yöntem vardır. Elektrik tasarruf yöntemleri ile ay sonuna ödediğiniz faturalarınızın daha az ve daha tutarlı olduğunu gözlemleyebilirsiniz.

Günümüzde tüketilen enerjinin aslen büyük kısmının gereksiz ve bilinçsiz olarak yapılan harcamalar ve kullanımlardan kaynaklandığı büyük bir gerçektir. Özellikle kripto para çağında yaşanan bir dönemde olduğumuzu varsayarsak Bitcoin gibi madencilik cihazları başta olmak üzere yüksek oranda tüketime sebebiyet vermektedir. Bu nedenle yükselen üretim hacmi diğer sıradan kullanıcı hane halkına yansıyarak daha fazla tüketim gereksinimi ve fatura da vergiye tabi olmaktadır.

Evde elektrik tasarrufu nasıl yapılır?

Özellikle faturalarda adil olmayan sebeplerde baş göstermektedir. Örneğin kaçak elektrik kullanım bedeli, dağıtım bedeli ve türevi bedeller adı altında tüketicilerden bilinçsizce kullanılmayan fahiş fiyatlar yansıtılarak alınmaktadır. Enerji tasarrufu yapmanın başlıca sebepleri arasında nakdi birikimler gelebilir.

Elektrik Tasarrufu Püf Noktalar

Günümüzde elektrik üretimi ve tüketimi oldukça meşakkatli bir vaziyet aldı. Elektrik tasarruf yöntemleri sayesinde üretilen elektriğin daha verimli kullanılması hedeflenerek verimliliğe katkı sağlamaktadır.

Elektrik tasarrufu yöntemlerini kullanmak, elektrik faturanızdan tasarruf etmenin harika bir yolu olabilir. Ancak başlamadan önce, uygun miktarda elektrik kullandığınızdan emin olmak için yerel elektrik tedarik şirketinize danışmanız önemlidir.

Elektrik söz konusu olduğunda, en büyük atık kaynağı fantom yükleri olarak adlandırılır. Bunlar, kapatılan ancak yine de güç çeken cihazlardır. Bu cihazlar televizyonları, bilgisayar monitörlerini ve diğer dijital cihazları içerebilir. Bu cihazları bekleme modunda bırakmak, aylık faturanızı kolayca ikiye katlayabilir.

Elektrikten tasarruf etmenin en kolay yöntemleri arasında kullanılmadıklarında elektronik cihazların fişini çekmektir. Her cihazın kullandığı elektrik miktarını kontrol etmek için kullanılabilecek anahtarlı uzatma kabloları vardır. Anahtarlı uzatma kabloları ayrıca hangi cihazların kullanılmadığını algılayabilir ve bunları otomatik olarak kapatabilir. Anahtarlı uzatma kablolarını kullanmak size her yıl para kazandırabilir ve bunlar aynı zamanda çevre dostudur!

Elektrikten tasarruf yöntemleri seçeneklerinin bir başka yolu da LED ampul kullanmaktır. Bunlar, geleneksel halojen ampullere göre %75’e kadar daha az enerji kullanır. Ayrıca beş kata kadar daha uzun ömürlüdürler. LED ışıklar, çöplüklere giden ampullerin sayısını da azaltır.

Elektrikten tasarruf etmenin yolları da akıllı termostat kullanmaktır. Bu cihazlar, geceleri fırınınızdaki sıcaklığı düşürmek için programlanabilir. Ayrıca sıcaklığı uzaktan kontrol etmenizi sağlar.

Son olarak, bir akıllı priz kullanabilirsiniz. Bu fişlerin kullanımı kolaydır ve size çok para kazandırabilir. Odadan çıktığınızda elektronik cihazlarınızı kapatacak şekilde programlanabilirler. Bu fişleri telefonunuz ile de kontrol edebilirsiniz.

Elektrik tasarrufu

Elektrik Tasarrufu Nasıl Yapılır?

Ay sonu faturalarını gören birçok hane halkı “Elektrik tasarrufu nasıl yapılır?” sorusunu arayarak çözümler üretmektedir. Bu sayede verimli tüketim ve yeşil enerjinin korunması daha çok önem arz etmektedir.

Ortalama bir ev yılda yaklaşık 2.900 kWh elektrik kullanır. Çoğu cihazın çalışması için elektrik gerekir. Ancak, çoğu kullanılmadığında kapatılmaz. Yanlış bir kapatma, toplam tüketimin %10’una kadarını oluşturabilir.

Elektronik cihazları kullanmadığınız zamanlarda fişten çekerek elektrik tasarrufu yapabilirsiniz. Bu, televizyonlar, mikrodalgalar ve ses sistemleri gibi şeyleri içerir. Her bir cihazı ayrı ayrı prize takmak yerine bir anahtarlı uzatma kablosu kullanarak da elektrik tasarrufu yapabilirsiniz.

Siz de evinizi yalıtarak kullandığınız elektrik miktarını azaltabilirsiniz. Yalıtım ne kadar iyi olursa, o kadar az elektrik kullanırsınız.

Elektrik üretmek için güneş panellerini de kullanabilirsiniz. Bu, evde elektrik tasarrufu yapmanın en iyi yollarından biridir. Klima sistemine sahip olmak elektrik tüketiminizi de azaltabilir. Klima ünitenizi temiz ve bakımlı tutmanız önemlidir. Ayrıca termostatınızı makul bir sıcaklığa ayarlamanız gerekir.

İşyerinde ve Evde Elektrik Tasarrufu

Evde elektrik tasarrufu yapmak için verimsiz ampulleri enerji tasarruflu ampullerle de değiştirebilirsiniz. Bu ampuller daha uzun süre dayanır ve daha az enerji kullanır. Elektrik tasarrufuna yardımcı olması için bir hareket sensörlü ışık da takabilirsiniz.

Evde elektrik tasarrufu yapmak için, çaldığında içindekileri gösteren bir buzdolabı da satın alabilirsiniz. Yeterli havalandırmaya sahip olmak da önemlidir.

Elektrik Nasıl Tasarruflu Kullanılır?

Elektriği verimli kullanmak elektrik nasıl tasarruflu kullanılır sorusunun ilk ve ana maddesidir. Doğru kullanım oranı ile tasarruflu elektrik harcamasına sahip olabilirsiniz.

İster yeni başlıyor olun ister bir süredir elektrikle yaşıyor olun, elektrik faturanızdan tasarruf etmenin pek çok yolu vardır. Tasarruf edebileceğiniz tüm yolların farkında olmayabilirsiniz, ancak bunlar gücü kullanma şeklinizde büyük bir fark yaratabilir.

Elektrikten tasarruf etmenin en yaygın yollarından bazıları:

  • Prizde gereksiz takılı fişleri sökmek,
  • Televizyon, Bilgisayar ya da ekranlı olan cihazların ekran modlarını kısık seviyelere getirmek,
  • Ampul seçiminizi LED tercih etmek,
  • Beyaz eşyaları A+++ sınıfında seçmek,
  • Kettle, tost makinası, saç kurutma makinası, kahve makinası, ütü ve türevi ani voltaj çekerek yüksek faturaya sebebiyet veren ürünlerin kısıtlanması.

Bu ve daha birçok seçenek ile evde elektrik tasarrufu yapmanız ya da işyerinde elektrik tasarrufu sağlamanız oldukça kolaydır.

Enerji tasarrufu yapmanın bir başka harika yolu da evinize yalıtım yaptırmaktır. Bu, kışın ısının içeride kalmasına yardımcı olacak ve yazın ısının dışarı çıkmasını önleyecektir. Ekstra enerji depolamak için güneş pillerini de kullanabilirsiniz. Elektrikten tasarruf etmek için kullanmadığınız zamanlarda elektronik cihazlarınızı da kapatabilirsiniz.

YouTube video

Yorum yapın