Evlenmeden Önce Konuşulması Gereken Konular

Evlenmeden önce konuşulması gereken konular, evlilik sonrası yaşanabilecek sınıktılar, evlilik öncesi konuşulacak konular, evlilik öncesi ne sorulmalı konularını detaylıca maddeler halinde paylaştık.

Evlilik nedir?

İki kişinin, dini, hukuki veya toplumsal kanun veya törelerin uygun gördüğü şekilde bir araya gelmesine, hayatlarını ömürlerinin son anına kadar birleştirmeye evlilik denir.

Evlilik nedir?

Evlilik Öncesi Konuşulacak Konular

Evlilik öncesi sevgilinize, nişanlınıza, sözlünüze sormanız gereken soruları maddeler halinde paylaştık. Evlilik sonrası yaşanabilecek sınıktılar konusu hakkında detaylıca örnekler vererek hazırladığımız konu başlıklarını eş adayınıza mutlaka sorun.

Eş adayınızı yakından tanımanız oldukça önem arz etmekte. Aklınıza gelen, gelmeyen tüm soruları makalemizde bulabilirsiniz.

Evlenmeden Önce Konuşulması Gereken Konular

Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular

Maddi konular

Maddi konular ne kadar önemli değil denilse de evliliklerin sonlanmasının sebepleri arasında birinci sırasında maddi konular yer almaktadır. Hayatımızı sürdürebilmeniz için maddiyat önemli bir konudur. Sürekli geçim sıkıntısı çeken bir ailenin mutlu olması beklenemez.

Ortak yaşam alanındaki ilişkiler

Aynı ev içerisinde bir ömür geçireceğiniz, aynı yatağı paylaşacağınız eş adayınıza, ortak yaşam alanınızla ilgili sorular sorabilirsiniz. Örneğin ev içerisinde dağınık mısınız, takıntılarınız var mı, ev işlerinde yardımcı olur musun şeklinde sorular yöneltebilirsiniz.

Birlikte yaşayacağınız ev

Evlilikte önemli konulardan bir tanesi de oturacağınız ev konusudur. Ailesi ile birlikte mi yaşayacaksınız, ayrı eve mi çıkacaksınız, kira da mı oturacaksınız, ev düzenine karışır mısın, hangi ilde oturacağız vb. sorular sorabilirsiniz.

Dini görüşü nedir?

Eş adayınıza dini görüşünü sormalısınız, bazı durumlarda eş adayınız kabul etse de ailesi sorunlar çıkartabilmektedir. Bu sebepten dolayı evlenmeden önce sormakta fayda var.

Evlenince kapanma konusu

Günümüzde en çok tartışılan konulardan bir tanesidir. Kimi zaman aileler kimi zam eş ısrarı olabiliyor. Evlenmeden bu konuyu da konuşmakta fayda var.

Gelecek planları

Gelecekte yapacaklarınız, yatırım planlarınız, iş ve kariyer planlarınız gibi konular da önemlidir.

Ailevi meseleler

Bazı durumlarda eşler anlaşsa da aileler arasında çeşitli anlaşmazlıklar olabiliyor. Bu durum eşlerin arasının açılmasına sebep olabiliyor. Ya da evlendikten sonra haklı, haksız bakmadan annesinin sözünü dinleyerek eşini üzenler olabiliyor. Ailelerin anlaşması mutluluğunuzu etkileyebiliyor. Bu konuları evlenmeden oturup konuşmakta fayda var.

Nasıl bir aileye sahipsin?

Evlenmeden aile ile tanışıp yakından tanımaya çalışmak ve eş adayınıza da ailesi ile ilgili sorular yöneltmek gereklidir.

Evinizde kimin sözü daha çok geçer?

Evlenmeden önce eş adayının evinde annenin mi yoksa babanın mı sözü daha çok geçer gibi sorular yönelterek ailesini daha yakından tanımaya çalışın.

Ailene düşkün müsün?

Herkes ailesine düşkündür ve asla kimse ailesinin huzursuz, mutsuz olmasını istemez. Ancak sormanız gereken bir sorudur.

Çocukları seviyor musun?

Çocuklara karşı olan yaklaşımını ve ileride olacak çocuğunuza karşı davranışlarının nasıl olacağına dair sorular sorun.

Çocuk sahibi olmak ister misin?

Evlenmeden önce sevgilinize çocuk sahibi olmayı isteyip istemediğini veya kaç çocuk sahibi olmayı planladığını mutlaka sormalısınız.

Kaç çocuğun olmasını istersin?

Ne kadar klasik bir soru olarak görünse de çok önemli bir konudur. Kimi zaman eşlerden bir tanesi 1-2 çocuk isterken diğer, diğer taraf 3-5 çocuk isteyebilmektedir. Bu konuyu başta konuşmakta fayda var.

Sana göre doğru ebeveynlik nasıl olmalıdır?

Gelecekte çocuğunuzun babası veya annesi olacak eş adayınıza sormanız gereken en önemli sorulardan bir tanesidir. Çocuğuna nasıl bir gelecek vadedeceksin, her zaman arkasında duracak mısın gibi sorular sorabilirsiniz.

Kız çocuklarını mı yoksa erkek çocuklarını mı daha çok seversin?

Bazı kişiler özellikle erkek çocuğu isteyerek kız çocuklarını hor görmektedir. Böyle görüşlü bir kişiyle birlikte bir ömür geçer mi? Geçmez mi? O kısmını detaylıca düşünmelisiniz. Bence öyle bir görüşü varsa, aranızdaki ilişkiyi direk bitirin.

Evlendikten ne kadar süre sonra çocuk sahibi olmak istersin?

Kimisi kariyer planları yaparken kimisi de bir an önce çocuk sahibi olmak ister. Bazen çocuk yapılması için aile baskısı da olabiliyor. Eğer erken çocuk yapmama gibi bir düşünceniz varsa evlenmeden bunu belirtmeniz ve eş adayınızla detaylıca konuşarak fikir alışverişinde bulunmanız gerekir.

Çocuk bakmak konusunda bana yardımcı olur musun?

Erkeklere sorulması gereken bir soru, çocuk bakımına genelde yanaşmak istemezler, özellikle de çalışan eşler için önemli bir konudur.

Çocuğum olmazsa ne yaparsın?

Bir bayan için çok önemli bir konu öyle değil mi? Evlilik öncesi ne kadar sorun olmaz denilse de evlendikten sonra bu durum aranıza soğukluk girmesine neden olabilir. Her insanın başına gelebilecek bir konudur. Evlilik öncesi mutlaka konuşmanız gereken bir konu.

Ailendeki kişilerin davranışlarını tamamen beğeniyor musun?

Bazı durumlarda yanlışa yanlış bile demeyen eşini savunmayan eşler olabiliyor. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ailesi ile ilgili sormanız gereken bir soru.

Benim ailemde davranışlarını beğenmediğin kimse var mı?

Bu soruya genellikle sessiz kalırlar ancak mutlaka hoşlanmadığı bir kişi vardır, bunu öğrenmeye çalışın.

Yalnız başıma kalmak istediğim zamanlarda bana müsaade eder misin?

Her insanın yalnız kalmak istediği zamanlar olabiliyor, özellikle de tartışma sonrası. Evlenmeden sorulması gereken sorulardan bir tanesi.

Hobilerin neler? Birlikte bir şeyler paylaşabilir miyiz?

Sosyal hayat, gezip tozma konuları elbette önemlidir, bu sebepten dolayı hobi gibi konuları sorarak evleneceğiniz kişiyi daha yakından tanıyabilirsiniz.

Köpek, kedi ya da sahip olduğunuz bir hayvan var mı?

Kimi insanlar evde hayvan beslemekten hoşlanmaz, bu sebepten dolayı evde hayvan beslenecekse her iki tarafından da rızası olması gerekir. Evde hayvan bakıp, bakmama konusunu görüşmekte fayda var.

Özel günlere önem verir misin? Benim özel günlere önem vermem senin için ne ifade ediyor?

Hanımların en çok dikkat ettiği konu bu olabilir, en hassas noktalarından bir tanesi. Tabi ki erkekler de önem verir, özel günlerde hatırlanmak ister ancak bu konulara bayanlar daha çok önem vermektedir. İlerde sorun çıkmaması için konuşulması gerekilen konular arasından bir tanesi.

Samimi arkadaşların kimler? Onlarla vaktini nasıl geçirirsin?

Arkadaş ortamı insanın aynı zamanda kişiliğinin yansımasıdır diyebilir miyiz? Bence diyebiliriz. Arkadaş ortamına bakarak bir kişinin nasıl bir insan olduğunu az çok anlayabilirsiniz. Arkadaş ortamı konusunu irdelemeniz ve benzer sorular yöneltmeniz gerekir.

Arkadaşlarımla vakit geçirmem senin açından sorun olur mu?

Bu soruyu detaylandırarak sormanızda fayda var. Örneğin arkadaşlarınla ne kadar sık görüşürsün? Geç saatlere kadar takılır mısın? Bu konular basit görünse de evlilik sonrası önem arz etmektedir.

Bir gün hastalandığımda, çirkinleştiğimde ya da sakat kaldığımda benimle olmaya devam edecek misin?

Belki de en kritik soru bu olabilir. Örneğin bir trafik kazasında Allah korusun bir sakatlık durumu olursa davranışları değişir mi? Araya soğukluk girer mi ya da sizi eskisi gibi yine sahiplenmeye devam eder mi?

İlişkimizi 10 yıllık süreçte nerede görüyorsun?

Evlendikten sonra geleceğinizi nasıl görüyor, hayalleri neler, evliliğin sorumluluk istediğini farkında olup, olmadığını sorun.

Senin için mutlu evliliğin tanımı nedir?

Evlilik sonrasında aslında her şeyin toz pembe olmadığını, zorluklarla karşılaşacağınızı, maddi manevi sıkıntılar olacağını kimi zamanda ailesel sorunlar olacağını ve bu zorluklara rağmen sevgi saygı çerçevesinde davranışlar sergilemesi gerektiğini vurgulayarak bu soruyu sorun.

Ailem, beni sana emanet edebilir mi?

Herkesin çocuğu kızı, oğlu değerlidir ve kimse evladının üzülmesini, sıkıntı çekmesini istemez daima mutlu olmasını ister. Bu soruya empati yaparak cevap vermesini isteyin.

Zor zamanlarında her şeyini hiç gocunmadan bana anlatabilir misin?

Aile olmak demek her zorluğa birlikte göğüs germek demektir. Zor zamanlarda da olsa sizden bir şey saklayıp, saklamayacağını sorun.

Sağlık sorunlarının olup, olmadığı?

Varsa bir sağlık problemi her iki taraf da evlenmeden paylaşmalıdır. Saklamak yanlış bir davranış olacaktır.

Cinsel yolla bulaşan bir hastalık geçirdiniz mi?

Evleneceğiniz kişi hakkında her şeyi bilmeniz gerekir, bu soruya doğru cevap gelir mi bilemeyiz ancak sormanızda fayda var.

Sabıka kaydın var mı?

Evleneceğiniz insanın sabıka kaydı olup olmadığını bilmeniz gerekir. Sizi kaybetmemek için sabıka kaydı varsa bile yok diye bileceğini düşünerek bu soruyu sorun, kesin ve net cevabını öğrenin.

Eşinin çalışma durumu hakkında ne düşünüyorsun?

Sizin ne kadar bir mesleğiniz olsa da eşiniz evlendikten sonra çalışmanızı istemeyebilir. Bu sebepten dolayı bu konuyu evlenmeden konuşmalı ve bir karara bağlamalısınız.

Neden benimle evlenmek istiyorsun?

En zor soruyu sona bıraktık. Evet bu soruyu çok ciddi bir şekilde gülümsemeden karşınızdakine sorun, neden evlenmek için sizi seçti?

Evlenmeden Önce Sorulması Gereken Sorular

En Sık Karşılaşılan 10 Boşanma Nedeni

En çok karşılaşılan boşanma sebepleri aşağıdaki gibidir. Kimse böyle bir durumla karşılaşmak istemez ancak bilginiz olması adına paylaşmak istedik.

  • Ekonomik sıkıntılar
  • Şiddet, aşağılama ve eleştiri
  • Aldatma
  • Karşı tarafı değiştirmeye kalkmak
  • Kalabalık yaşamlar
  • Birbirinden uzaklaşmak
  • Sorunları çözmeden yola devam etmek
  • Cinsel sorunlar
  • Alkol, kumar ve psikolojik sorunlar

Evlenmeden önce konuşulması gereken konular başlıklı makalemizde yer alan konulara eklemek istediğiniz bir madde varsa yorum olarak belirtebilirsiniz. Herkese mutlu, sağlıklı ve başarılı bir hayat dileriz.

Evlenmeden Önce Nelere Dikkat Edilmelidir?

@Ailecevaptv adlı Youtube kanalı tarafından hazırlanan Klinik Psikolog Esin Nur Akyıldız’in yorumuyla evlilik öncesi dikkat edilmesi gerekenler.

YouTube video

Bir önceki makalemiz de Sevgiliye Sorulacak Sorular konusu hakkında maddeler halinde sorular paylaşmıştık.

Yorum yapın

4