Kuş Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Kuş biti evden nasıl temizlenir, kuş biti ilacı ev için, kuş biti evde yaşar mı, güvercin biti, evi kuş biti basması hakkında bilgiler ve öneriler.

Özellikle yaz aylarında sıklıkla rastlanılan, insanı canından bezdiren hatta o kadar can sıkıcı ki evi terk edip gitmeyi düşündüren bir sorun olan evi kuş biti basması sorununu nasıl çözeceğinize dair önerilerde bulunacağım. Makale de anlattığım yöntemi denedim ve kısa sürede evdeki kuş bitlerinden kurtulduk.

Kuş Biti Nedir?

Kuş bitleri, kuşların kanatlarında konumlanan canlılar olup, hem canlı hem de ölü kuşların kanıyla beslenebiliyor. Kuş bitleri birçok nedenden dolayı oluşabiliyor. Kuşların gezdiği bölgelerden kaynaklı olarak hızlıca çoğalabiliyor.

Kuş Biti Evden Nasıl Temizlenir?

Evi Kuş Biti Basması

2022 yaz ayı ortalarında evini güvercinden kaynaklı kuş biti basmış birisi olarak yaşadığımız kâbusu özet olarak anlatayım.

Evde otururken telefonun ekranında nokta kadar hızlıca yürüyen bir böcek gördüm bite benziyordu ancak o kadar küçüktü ki ne olduğunu ilk aşamada anlamadım, ezmeye çalıştım ancak çok küçük olmasından dolayı ezmek için büyük çaba sarf etmeniz gerekmektedir.

Her geçen gün sayıları artan ve ısırdıkları zaman insan vücudunda morluk yapan ve bir hafta boyunca kaşıntı yapan inanılmaz can sıkıcı bir canlı kuş biti.

Her gün sayılarının artmasına rağmen evi çamaşır suyuyla yıkamamız çözüm olmadı ne olduklarını dahi anlayamadık. Daha sonra bir yakınımız, evin etrafından güvercin yuvası olup olmadığını kontrol etmemizi söylemesi üzerine binanın girişinde doğal gaz borusunun üzerinde güvercin yuvası olduğunu fark ettik. Güvercin yuvasına baktığım zaman yuvanın kuş bitleriyle dolu olduğunu ve güvercinin yavrusunun da kuş bitlerinden dolayı öldüğünü gördüm. Abartısız söylüyorum yuvanın içerisinde en az yüz binlerce kuş biti bulunmaktaydı. Elimi yuvaya dokununca elimin üzerine yüzlerce gezen kuşu biti bulaşmıştı. Binanın giriş kapısında, camlarda her yerde kuş biti vardı. Sayıları her geçen gün artıyor ve sorunun her geçen gün büyüyordu.

İlk aşamada yuvayı oradan kaldırdım ve binanın dış cephesini çamaşır suyu ve su ile yıkadım, ancak bir sonuç elde edemedim yine kuş bitleri çoğalmaya devam ediyorlardı ve binanın kapısına elini tutan herkesin vücuduna geçiyorlardı.

İnternette araştırma yaptım ancak kesin bir çözüm bulamadım herkes evin ilaçlanması gerektiğini vs. yazmış ancak ilaçlama firmaları yüksek maliyetler çıkarmaktaydı.

Belediyeye binanın etrafını ilaçlattırdım ancak yine bir çözüm olmadı.

Eğer bu olay sizin de başınıza gelmişse ve bu yazıyı okuyorsanız kuş biti evde yaşar mı, ne zaman giderler, ne yapmalıyız gibi sorular soruyorsanız sizler için kesin çözüm yolunu paylaşacağım. Az maliyetli ve kesin çözüm.

Kus biti

Kuş Bitleri Evden Nasıl Temizlenir?

Öncelikle kuş bitinin türediği yeri ortadan kaldırmanız gerekmektedir. Evin cam kenarlarına, balkona, bina girişlerine veya çatı arasında güvercin veya herhangi bir kuş türünün yuvası var mı? Ya da ev içerisinde baktığınız bir kuş var mı? Kontrol etmeniz gerekmektedir.

Kaynağını bulduktan sonra yuvayı ortadan kaldırın, zaten yavrusu varsa bile kuş bitleri yavrusunu ne yazık ki öldürecek ve anneyi de bitler yuvadan uzaklaştıracaktır.

Yuvayı kaldırdıktan sonra en az 4-5 adet sprey sinek ilacı alın ve yuvanın olduğu yeri ve çevresini 2’şer saat aralıklara sinek ilacıyla ilaçlayın.

Kus Bitleri Evden Nasil Temizlenir

Her defasında 1 adet sinek ilacı kutusunu orada bitirin. İlacı yakından sıkın. Daha sonra hamam böceği ve sinekler için üretilen büyük boy sprey sinek ilacı alıp, onu da evin her köşesine sıkın ve camlar kapalı şekilde 2 saat süreyle evde durmayın. 2-5 saat sonra eve geldiğiniz zaman evi havalandırın ve etrafı nemli bezle temizleyin. Bu yöntem ile kuş bitleri 2 gün içerisinde evi terk edecekler ve öleceklerdir.

Kuş Biti İnsan Vucudunda veya Evde Yaşar Mı? Çoğalırlar mı?

Kuş biti insan vücudunda yaşamaz. Aynı zaman da evde de yaşamazlar. Ancak temizlenmezse hayatı size zindan edebilirler. Bu olayı bir tek yaşayan bilir. Kuş bitleri hayvanların, özellikle kuşların kanından beslenirler. Kaynağını yok etmeniz durumda kuş bitleri azalır ve kısa sürede ortadan kaybolurlar.

Evine kuş biti bulaşanların kısa sürede psikolojisi alt üst oluyor, iki de bir elinizde, vucudunuzda bir şeyler geziyormuş hissi oluyor. Ancak bahsettiğim ilaçlama yöntemini kullanarak kısa sürede kurtulabilirsiniz. Hem az maliyetli hem de kesinm çözümdür ve denenmiştir.

Sorunuz varsa lütfen yorum olacak yazın, dönüş yapılacaktır.

İlginizi çekebilir: Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için 2 yöntem

“Kuş Biti Evden Nasıl Temizlenir?” üzerine 26 yorum
 1. Merhaba, öncelikle bilgilendirici yazınız için teşekkürler. Biz yuvayı kaldıralı 2 gün oldu ve yuvanın etrafını çamaşır suyu sirke vs ile bir çok kez yıkadık. Buna rağmen sıkıntı devam etti. Bu söylediğiniz uygulama iiçin geç kalmış sayılmayız öyle değil mi ?

  Yanıtla
  • Merhaba, hayır geç değil yuvanın olduğu yeri temizlediğiniz zaman evin içerisindekiler 2-3 gün içerisinden kaybolacaktır. Önemli olan yuvayı yok etmeniz.

   Yanıtla
  • Gerçekten de pek sık rastlanmasa da rastlandığı zaman can sıkan bir durum. Özellikle güvercinler evinizin balkonuna yuva yaptığında dikkat edilmesi gereken bir konu

   Yanıtla
 2. Günlerce balkon masamda toz kadar küçük böceklerin yürüdüğünü görüyordum, işe gitmeden önce içtiğim kahve zevkim vücudumda ki minik ısırıkların kaşıntısından burnumdan geliyordu. Sizin yazınızı okuyunca rafta ki yuvaya baktım ne göreyim milyonlarca kuş biti, keşke video yükleyebilseydim. Hemen yuvayı iki poşete koyup çöpe indirdik. Böcek ilacı ile ilaçladım, inşallah zamanla yok olurlar. Paylaşımınız için çok teşekkürler.

  Yanıtla
 3. Ayni sorunla bende karsilastim apartmanin cati kisminin altinda güvercin yuvaları var yokedilecek biyerde degiller ama surekli camlarin onune konuyorlar bu yöntemi deneyecegim

  Yanıtla
 4. Bu böceklerden kolumda ve yatakta buldum. Birkaç gündür sanki saçımda da yürüme hissi duyuyorum. saça da bulaşıyor mu acaba?

  Yanıtla
 5. Merhaba kafayı yicegim evde felcli yatalak babam var evi sardı ben yapacağım bilmiyorum nasıl kurtulacağım bu bitlerden

  Yanıtla
  • Nermin Hanım merhaba, evde hasta varsa oldukça zor bir durum,2-3 gün sizin için zor geçecek. Öncelikle güvercinin yuvasını bulup, kaldırmanız ve yuvanın etrafını sinek ilacıyla ilaçlamanız gerekiyor. Kaynağını yok ettiğiniz zaman ev içerisindekiler de kısa sürede yok olacaktır.

   Yanıtla
 6. Kuş biti nasıl temizlenir detaylı bir şekilde öğrenmiş oldum çok yardımcı oldu değerli bir bilgi

  Yanıtla
 7. Bazı kişiler basit bişey gibi görsede çok rahatsız eden bir durum ve bilgilendirici her detaya değinilmiş bir yazı

  Yanıtla
 8. Kuş biti olur diye evde kuş beslemeye çekiniyorum. Kuş bitini evden temizlemek baya zor ve zahmetli bir iş. Bir defa eve girince çıkması çok zor.

  Yanıtla
 9. O kadar faydalı oldu ki böyle bir bilgi çünkü bizim de çatının orada bir kuş yuvası var ve dediğiniz böcekleri ben de evimde bulmuştum hemen önlemini alacağım. Çok teşekkür ederim.

  Yanıtla
 10. Merhaba bahsettiğiniz konunun şuan tam ortasındayım dediğiniz gibi telefon ekranında gördüm ilk defa sonra her yerde sinir krizi geçiriyorum yuvanın bulunduğu yeri ilaçladık ama hala evin içinde görüyorum beni ısırdılar ben şunu soracaktım yatak yorgan be ne varda ilaç sıktık daha sonra bu ürünleri yıkamamız gerekirmi bizi zarar verirmi şuan yatağımda yatamıyorum makaleniz için teşekkür ederim okurken sanki bizim yaşadıklarımızı yazmışsınız…sağlıcakla kalınız…

  Yanıtla
  • Merhaba,

   Yuvayı kontrol edin yavrusu ölmüşse çoğalıyorlar. Malesef yuva orda olduğu sürece evden gitmezler. Yuvadan geliyorlar. Ancak yuva da canlı yavru yoksa orayı da ilaçlayın sorun 2 güne çözülecektir.

   Yanıtla
 11. Canlı yavrular varken yuvayı nasıl yok edebilirim ki 😔 yavrular varken ne yapabilirim? Bugün farkettim şoklar içerisindeyim

  Yanıtla
  • Yavrular varken bir şey yapamazsınız ancak takip edin yavrular ölmüşse yuvayı temizleyip kaldırın. Yavrular büyüyüp uçtuğu zaman yuvayı atın ve oraya yuva yapmamaları için bir önlem alın. Mesela ben WC ve banyo camına plastik kuş koucu dikenler var onlardan koydum da kurtuldum bu işten.

   Yanıtla
Yorum yapın