Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için 2 yöntem

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için 2 yöntem, günümüzde saç dökülmesi sıklıkla görülen bir sorun haline geldi. Özellikle erkeklerde çok fazla görülen saç dökülmesini engellemek veya yavaşlatmak için neler yapılabilir? Öncelikle doğal yöntemler başta olmak üzere çeşitli tedavi seçeneklerini sizler için derledik.

Bu sorunu kapsamlı bir şekilde araştırmış bir kişi olarak bazı önerilerde bulunmak istiyorum. Öncelikle günde 50-100 adet saçınızın dökülmesi normal karşılanmaktadır. Saçlarınızı yıkarken dökülen saçları gördükçe stres yaşayabilirsiniz. Çoğu kişi psikolojik gün içerisinde çokça elleriyle saçlarını çekerek saçın dökülüp dökülmediğini kontrol eder, eğer bunu yapıyorsanız saç konusu sizin için ciddi psikolojik rahatsızlara neden olacak dereceye gelmiş demektir. Ancak belirttiğim gibi 50-100 adet saçın dökülmesi çok normaldir ve bunun için bir tedavi yöntemi kullanmanız gerekmez. Dökülen saçların yerine yenileri çıkmaktadır.

Saç dökülmesinin en başlıca nedenlerinden bir tanesi strestir. Her hastalığında başlangıcı olan stres saçlara ciddi zarar verir ve dökülen saçların sayısında artışa neden olur. Diğer nedenler B12 vitamin eksikliği, çinko eksikliği gibi sıralanabilir.

Sağlığa dayalı saç dökülmeleri de sıklıkla rastlanılan bir konudur. Bugün makalemizde saç dökülmesine karşı yapılabilecekleri sıraladık. Maddelere geçmeden önce belirtmek istediğim bir husus daha var, bildiğiniz gibi aynı bel ağrısı tedavi yöntemlerinde olduğu gibi saç dökülmesi konusunda da piyasada oldukça fazla aldatmaca var. Kesin çözüm adı altında sizlere çeşitli şampuanlar, sabunlar, sıvılar satmaya çalışacaklar olacaktır. Lütfen itibar etmeyiniz ve onların ticari tuzaklarına düşmeyiniz.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek

Saçlarınızı her gün yıkamayın

Kimi insanların saçları aşırı derecede yağlanır ve her akşam veya sabah saçlarını yıkama gereği duyar, evet saç yağlanması çok rahatsız edici bir konudur, ancak saç dökülmesiyle başa çıkabilmek için saçlarımızı her gün ve çok sıcak suyla yıkamamalıyız. Bu yöntem sadece erkekler için değil, kızlar için de geçerlidir.

Bunun yerine günaşırı, ılık ve fazla basınçlı olmayan suyla yıkayın, saç tipinize uygun bir şampuan kullanın. Saçlarınızı yıkarken ılık su kullanın ve şampuanı az kullanmaya özen gösterin. Saç köklerinize kan akışının sağlanması için yıkama esnasında hafifçe masaj yapın, saçlarınızı havluyla kurularken nazik davranın, fön çekmeyin, saç kurutma makinesiyle saçlarınızı kurutabilirsiniz ancak kurutma makinesini saçlarınıza yakından tutarak yüksek ısıya maruz bırakmayın. Bu yöntem basit görünse de erkeklerde saç dökülmesini engellemek için oldukça faydalıdır.

Doğal yöntemler

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek ve saç köklerini güçlendirmek için yapılabilecek bazı doğal yöntemler vardır.

Badem yağı:

Bunların en başına badem yağı gelmektedir. Geçmişten günümüze kadar herkes tarafından bilinen bu yöntem saç köklerimizi güçlendirir, aynı zamanda parlak ve yumuşak bir saça sahip olmanızı sağlar.

Badem yağı saçlarda nasıl kullanılır?: Akşam yatmadan önce saçlarınızı ılık suyla yıkayarak kurulayın, daha sonra badem bağını saçlarınıza yedirin ve saçınızı bir streç film gibi bir naylon ile sarın, en az 1-2 saat bekledikten sonra saçlarınızı tekrar yıkayarak kurulayın. Bunu haftada 2 kere yapabilirsiniz.

Aloe Vera

Aloe Vera doğal yöntemlerden bir diğeridir. Aloe Vera yaprağını yatay olarak kestikten sonra saç köklerinize yedirerek sürünüz ve kurumasını bekleyiniz. Bu yöntemi gün aşırı olarak yapabilirsiniz.

Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için saç dökülmesine karşı saçlarımızda kullana bileceğiniz diğer doğal yöntemler: Hindistan cevizi yağı, organik yumurta akı, hakiki zeytin yağı

Saç dökülmesi

Saç dökülmesine karşı denemiş olduğum bazı yöntemler ve sonuçları

Arap sabunu saç dökülmesini engeller mi?

Hayır, bizzat kendim denedim ve sonuç alamadım.

El yapımı doğal zeytinyağlı sabun saç dökülmesini engeller mi?

Engellemez, ancak şampuana göre daha doğal olduğu için yavaşlatma konusunda faydalı olabilir.

Piyasada satılan ilaç diye tabir edilen ampul serumların etkisi var mı?

Denedim ancak yavaşlatma veya durdurma konusunda bir etkisini göremedim.

Kişisel görüşlerim

Arkadaşlar yukarıda yazdığım doğal yöntemler saç sağlığı açısından faydalıdır. Ancak bu sorunu yaşamış ve çok uğraş vermiş birisi olarak birkaç tavsiyem ve uyarım olacak.

Öncelikle ciddi bir şekilde dökülme varsa dermatoloji uzmanına görünün, bazı dökülmeler kan değerlinizle ilgili olabiliyor. Eğer doktora gittiyseniz ve kan değerlerinizde bir sıkıntı yok ise, o gün itibariyle saç dökülmesi kelimesini kafanızdan çıkartın ve buna bağlı olarak stresten kaçının, saç dökülmesi tamamen durmayacak ancak azalacaktır. Benim günlük 50-100 adet saçım yıkarken dökülüyor ancak kesinlikle bir azalma meydana gelmedi. Irsi olarak saç dökülmesi bunların dışındadır tabi.

Saç dökülmesi nedeniyle yaklaşık 6 uzmana göründüm ve açıkçası ele avuca gelir bir sonuca ulaşamadım. En son gittiğim doktor keldi ve kel olan bir doktora, saç dökülmesini nasıl durdurabilirim veya azalta bilirim diye sordum. Bu gittiğim son doktordu ve kel olan bir doktordan nasıl bir çözüm gelebilir, çözümü olsaydı kendi uygulardı diyerek doktor maceramı o gün sonlandırdım. Yaklaşık 10 yıl geçti ve saçlarımda asla bir azalma olmadı. Dediğim gibi ırsi değilse ve kan değerlerinizde bir sıkıntı yoksa en önemli sebebi strestir. Saçlarım dökülüyor diye sürekli düşünürseniz daha da fazla dökülecektir. Bu nedenden dolayı lütfen bu olayı kafanıza takmayınız.

Sizler de denediğiniz yöntemleri yorum olarak paylaşırsanız daha çok kişi faydalanmış olur. Herkese sağlıklı günler dilerim.

Bir önceki makalemize göz attınız mı?: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Yorum yapın