Makale yazarak para kazanmak

Ek iş olarak yapılabilecekler hakkında çeşitli fikirler vereceğiz. Bu konumuzda makale yazarak para kazanmak, makale yazarak ne kadar kazanılır, makale ücretleri hakkında detaylı bilgileri paylaştık.

Makale, herhangi bir konuda, bir görüşü, bir düşünceyi savunmak ve kanıtlamak için yazılan yazılara denir. Gazete, dergi ve çeşitli web sitelerinde yayımlanır. Bir gerçeği açıklamak, bir konuda görüş ve düşünceler öne sürmek ya da bir tezi savunmak, desteklemek için yazılan yazılara da “makale” denir. Makaleler bir gerçeği kanıtlamak için yazılır. Makalelerde bilimsel verilerden yararlanılır.

Günlük hayatımızı sürdürebilmemiz için çalışmak zorundayız ve bazen çalışarak kazanılan ücret yetersiz kalabiliyor. Hayat pahalılığı günümüzün en büyük sorunlarından. Maaşımızın yetersiz geldiği durumlarda ek gelir sağlamak için yapılabilecek bazı seçenekler vardır. Tabi ki herkesin yeteneğine göre birçok iş kolu vardır. Bugün biz “makale yazarak para kazanmak” konusunu işleyeceğiz. makale yazarak ne kadar kazanılır, makale ücretleri ne kadar, işte detaylar;

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak para kazanmak

Öncelikle makale yazmak için hakkında az da olsa tecrübeli olduğunuz bir sektör seçmelisiniz. Örnek olarak teknoloji veya finans gibi sektörler olabilir. Hangi sektörde bilginiz varsa o konu hakkında makale yazarsanız sıkılmadan, keyif alarak makale yazabilir ve bu işten ek gelir sağlayabilirsiniz.

Öncelikle bize makale yazmak için bir bilgisayar gerekmektedir, telefondan da makale yazanları duydum ancak telefondan yazılan makalelerin başarı oranı düşük olacaktır.

Bir bilgisayar temin ettik ve konumuzu belirledik; teknoloji. Makale yazım aşamasına geçebilir. Bir makale seo uyumlu olabilmesi için Google standartlarına göre 600 kelime olması gerekmektedir. Ancak siz 300’de yazabilirsiniz 600 kelime olması size ve web sitesi yayıncısına daha fazla ücret kazandırır.

Yazacağınız makaleyi anahtar kelime odaklı yazmalısınız. Örneğin “Iphone 11 inceleme” makalesi yazıyorsanız bu kelimeyi makale içerisinde birkaç yerde kullanmanız gerekmektedir. Konuyu anlaşılır şekilde kısa paragraflarla, noktalama işaretlerine uyarak yazmalısınız. Makaleyi 5-6 başlık altında konulara ayırarak yazarsanız başarı oranı daha yüksek olacaktır. En önemli konulardan bir tanesi de kesinlikle makalenin özgün olması gerekmektedir. Sağdan soldan kopyalanmış makalelerin Google gözünde hiçbir değeri yoktur, aksine siteye zararı vardır.

Yazacağınız makaleleri microsoft office word veya çeşitli metin dosyaları ile hazırlayabilirsiniz. Ancak office programlarını kullanmanızı tavsiye ederim. Yazım hatalarını da kolayca görebilir, baları oranınızı arttırabilirsiniz.

Makale yazarak para kazanmak

Makale yazarak ne kadar kazanılır?

Makale ücretleri ortalama olarak 100 kelime üzerinden değerlendirilir.

Örnek fiyatlandırma 2022 yılı için aşağıdaki gibidir.

Türkçe makalenin 100 kelimesi için ödenen ücret 2 TL’dir.

Yabancı dil makalenin 100 kelimesi için ödenen ücret 4 TL’dir.

Bu fiyatlar yazdığınız makalenin kalitesine göre artabilir. Yukarıda belirtmiş olduğumuz fiyatlara göre hesaplarsak 600 kelimelik Türkçe makaleden 12 TL kazanmış olacaksınız. Yabancı içerik 600 kelimelik bir makaleden 24 TL kazanmış olacaksınız.

Yazdığınız makaleler kurallara uygun olması ve özgün olması durumunda bu fiyatlar tabi ki artar.

Makale yazarlığında ustalaşmanız durumunda medya sektörlerinde kolayca editörlük işleri bulabilir ve meslek haline dönüştürebilirsiniz.

Yazılan makaleler nerede satabilirim?

Yazdığınız makaleleri nasıl nerede satabileceğiniz konusunda sizlere çeşitli fikirler vereceğim.

  1. Başarı oranınız yüksekse haber, blog tarzı sitelerle editörlük anlaşması yapabilirsiniz.
  2. Webmaster blog ve forumlarına üye olarak yazdığınız makaleleri satabilir veya sipariş üzerine makale işi alabilirsiniz.
  3. Birçok makale satış sitesi bulunmakta, bunlara üye olarak yazdığınız makaleleri yükleyebilirsiniz. Müşteriler ücretlerini online ödeyerek makalenizi satın alabilir.
  4. Makale satmak veya editörlük yapmak yerine kendiniz bir blog açarak, yazdığınız makaleleri buradan yayınlayabilir ve para kazanma imkanı yakalayabilirsiniz. Ancak bu en zahmetli yöntem diyebiliriz.

Makale yazarak para kazanmak hakkında vermiş olduğumuz bilgiler ile az çok konuyu anladığınızı düşünüyorum. Günlük 1-2 saatinizi ayırarak aile bütçenize destek olabilirsiniz. Makale yazarak geçimini sağlayan çok sayıda kişiler bulunmakta. Özellikle bazı öğrenciler bu yöntemle bütçesine katkı sağlamakta.

Paket olarak makale yazmanız durumunda daha hızlı satış yapabilirsiniz. Örneğin “Sağlık” üzerine 10 adet 300’er veya 600’er kelimelik makale yazarsanız daha güzel ücretlere satabilirsiniz.

Daha fazla para kazanma yöntemi için İş Fikirleri kategorimize göz atabilirsiniz. Görüş ve önerilerinizi yorum olarak iletirseniz takıldığınız yerlerde yardımcı olabilirim. Bol kazançlar dilerim.

Yorum yapın