Billboard nedir?

Billboard nedir? ve Billboard Plus nedir? Açık hava reklam (outdoor advertisement) sektörünün en çok bilinen ve en eski reklam birimlerinden birisi olan billboard ve billboard plus nedir? Baskı malzemesi ve ölçüleri nasıl olmalıdır? En ince ayrıntısına kadar sizler için derledik, işte detaylar;

Billboard nedir?

En çok kullanılan ve aynı zamanda en eski açık hava mecralarından biridir. Billboardlar tekli, ikili veya dörtlü olarak pazarlamaktadır. Başarılı bir reklam çalışması için dörtlü billboard daha etkili olmaktadır.

Billboard panoları genellikle trafiğin ve yaya akışının yoğun olduğu yerlere konumlandırılır. Firmalar markalarını tanıtmak için bu alanları kullanırlar. Billboardlar haftalık olarak pazarlanmaktadır, talebe göre bir haftadan fazla da rezervasyon yapılabilmektedir. Talebe göre özel uygulama da yapılabilmektedir.

Billboard nedir?
4’lü Billboard

Billboard baskısı nasıl olmalıdır?

Billboardlar su bazlı kağıt olarak 4 parça halinde basılmalıdır. Tek parça halinde baskı yapılması halinde muhafazası ve yapıştırması zor olduğu için çeşitli sıkıntılar meydana gelebilmektedir.

Kağıt türü: 115 gr. Su bazlı blueback

Baskı alanı: 350 cm x 200 cm

Görünen alan: 345 cm x 195 cm

Detay: Baskılar 4 parçadan oluşmalıdır. Parçaların kenarındaki siyah çizgi gözükmeyecek şekilde kesilerek billboard asımını yapacak ekibe teslim edilmelidir.

Billboard Plus nedir?

Billboard plus, normal billboardın camlı olanıdır, diğer bir özelliği ise birden fazla afiş asılabiliyor olması ve dönerek afişlerin değişiyor olmasıdır. Işıklandırması daha iyi olması sebebiyle daha çok tercih edilebilmektedir. Baskı malzemesinin farklı olması ve tek parça basılıyor olması sebebiyle baskı ücreti biraz daha fazladır.

Billboard Plus
Billboard Plus
Billboard Plus baskısı nasıl olmalıdır?

Kağıt türü: 120 gr. fibermark

Baskı alanı: 354 cm x 196 cm

Görünen alan: 343 cm x 188 cm

Detay: Afişler makinede yapıldığından mutlaka fotoba çizgisi kullanılmalıdır. Afişler ruloya sarılırken görsel içeriye doğru ve afişin üst kısmı karşıdan bakıldığı zaman sol tarafta olmalıdır.

Billboardlara reklam vermek

Billboardların asli sahibi o şehrin büyükşehir belediyesi veya ilçe belediyesidir, ancak belediyeler bu reklam alanlarını ihale ile firmalara vermektedir. Firmalar bu reklam alanlarının pazarlamasını yapmaktadır. Reklam vermek istediğiniz bölgedeki billboardların işetmeci firmasına ulaşarak reklam verebilirsiniz. Genelde panoların alt kısımlarında işetici firmanın adı yazmaktadır.

Bu makale ilginizi çekebilir: Yeryüzündeki diller

Yorum yapın