Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir? Neleri Kapsar?

Makalemizde sağlık sigortası ile ilgili birçok sorunuzu cevaplandıracağız. Tamamlayıcı sağlık sigortasının farkı nedir? Tamamlayıcı sağlık sigortası ile hastanede ücret talep ediyorlar mı? Özel sağlık sigortası ile arasındaki fark nedir?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık hayatımızı daha kaliteli sürdürmemiz için zorunlu ihtiyaçlarımız arasındadır. Eğer sağlığımız yerinde ise ya da kolayca çözümler bulabiliyor isek diğer konuları da aşmamız bir o kadar kolaydır. Stresli ve yoğun çalışma şartlarımız, kaza ya da kronik hastalıklar gibi bedeni ve ruhsal sağlık bozukluklarında en kısa ve en kaliteli hizmeti hepimiz isteriz. Bu süreci en rahat geçirmemizi sağlayan şeylerden biri de Tamamlayıcı sağlık sigortasıdır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası

Sıkça sorulan ve merak edilen sorulardan biri de Tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. Tamamlayıcı sağlık sigortasının neleri kapsadığı, tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları, en iyi tamamlayıcı sağlık sigortası şirketlerini ve tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında merak edilenleri sizler için yazımızda anlatmaya çalışacağız. Kısaca anlatmak gerekirse özel hastanelerde yapılan işlemlerde ücretsiz tedavi hizmetini kapsayan poliçedir diyebiliriz. Ancak her özel hastanede geçerli olmadığı gibi tüm işlemlerde ve tahlillerde de geçerli değildir. Tamamlayıcı sağlık sigortası için en doğru ve net tanım olarak yüksek ücretler ödemeden özel hastanelerden tedavi almanızı sağlayan bir sigorta dalıdır. Sosyal Güvenlik kurumunun karşıladığı tutarın üzerinde kalan ayakta ya da yatakta tedavinin kalan kısmını tamamlayan sigortadır. Özel Hastane Sigortası yani Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak kendinizi ve ailenizi sağlık sorunlarına karşı hızlı çözümler ve güzel bir hizmet almaya yönlendirebilirsiniz.

Sosyal güvenlik kurumuna bağlı olup ya da istenilen paraları ödeyip özel hastanelerde tedavinizi tabii ki olabilirsiniz. Ancak daha az ödeyerek hizmetlerden yararlanmak için tamamlayıcı sağlık sigortası büyük önem taşır. Tamamlayıcı sağlık sigortası devlet tarafından da desteklenen bir sigorta türüdür.

Tamamlayıcı sağlık sigortası hızlı çözümlere kısa yoldan ulaşmamız adına önemli olduğundan tüm şirketler araştırılmalı ve hem en uygun olup hem de içerisindeki teminatların size avantajlarını iyice araştırmalı ve karar vermelisiniz. Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkındaki bilinmesi gereken tüm bilgileri sizler için yazımızda topladık.

Özel Sağlık Sigortasından Farkı

Özel sağlık sigortasından farkı olarak birçok avantajı olan tamamlayıcı sağlık sigortasını tercih etmemizin sebeplerini ve farklarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

 • Hastanede oluşacak masrafların bir bölümü Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödeneceği için özel sağlık sigortasına göre daha uygundur.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında SGK’lı olma şartı vardır. Özel sağlık sigortasını ise herkes yaptırabilir.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında ilaçlar SGK tarafından karşılanır.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortası ile daha düşük primler ile sağlık hizmetlerinden ayrıcalıklı olarak faydalanabilirsiniz.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortasında ani oluşan kaza veya hastalıklarda yüksek ücretler ödemeden en iyi hizmeti alabilirsiniz.
 • Tamamlayıcı sağlık sigortanıza çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz.
 • Kendi işiniz yapan biri iseniz tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamında gelir vergisi indiriminden faydalanabilirsiniz. Bu özel sağlık sigortasında da aynıdır.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Kapsamı

Tamamlayıcı sağlık sigortası sayesinde muayene, tetkik, küçük cerrahi müdahaleler ve tahlil gibi ayakta hizmeti içeren hizmetlerde ve yatakta tedavi gerektiren durumlarda oda, diyaliz hatta refakatçi hizmetlerinden de faydalanırsınız. Bu hizmetler dışında kalan hizmetler için tamamlayıcı sağlık sigortanıza ek teminatlar ekleyebilir daha da kapsamlı hale getirebilirsiniz.

Anlaşma yapacağınız şirkete göre alacağınız hizmetlerde farklılıklar olabilir. O yüzden yaptırmadan önce güzel bir araştırma yapmalı ve karşılaştırmalısınız. 65 yaşının üzerinde iseniz ve sağlık sigortanız var ise bankaların hizmetlerine de bakabilirsiniz. Ayrıca Tamamlayıcı sağlık sigortası için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olma şartı da yoktur. 64 yaşından sonra yenileme garantisine hak kazanırsanız ek primi ödemesi yapmadan tamamlayıcı sağlık sigortasını yenileyebilirsiniz.

Önemli bir ayrıntı olarak eğer tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırdığınız aşamada hâlihazırda sağlık problemi yaşıyor iseniz bu hastalık teminat dışında kalacaktır. Sosyal güvenlik sigortanız kapsam dışı kalır ise tamamlayıcı sağlık sigortanız da kapsam dışı kalabilir. İlaç masrafları SGK karşıladığı için kapsam dışı iken diş tedavileri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamına alınmaz.

Saglik sigortasi 2

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Fiyatları

Tamamlayıcı sağlık sigortası için yapılacak olan ödeme tamamen alacağınız hizmet ve yapacağınız ek teminatlara göre farklılıklar gösterecektir. Önemli olan sigorta karşılığında alacağınız hizmetlerdir. Tamamlayıcı sağlık sigortanıza yaptıracağınız ek teminatlar ile hem birçok hizmetten daha uyguna yararlanacaksınız hem de tamamlayıcı sağlık sigortanızın fiyatı artacaktır. Bu yüzden tamamlayıcı sağlık sigortası yapmadan önce farklı şirketlerden teklif almanız oldukça önemlidir. Tamamlayıcı sağlık sigortasının hangi hastanelerde geçerli olduğu, neleri kapsadığı ve aile indirimi gibi paketlerinin oluşuna bakarak en iyi hizmete en uygun tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırarak ulaşabilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Şirketleri

Çevrenizde tamamlayıcı sağlık sigortası sahibi kişilerden veya yazımız gibi yazılardan bilgiler alabilir ya da direkt olarak şirketler ile iletişime geçebilirsiniz. En iyi tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti veren şirketi bulabilmek için ise alanında uzman kişilerden bilgi almaktır. Aşağıdaki şirketler sağlık sigortası alanında en iyiler arasında olan şirketlerdir.

Ayrıca en iyi tamamlayıcı şirketi bulmak için aşağıdaki adımları takip etmelisiniz.

 1. Alanında uzman olan bir sigorta danışmanı ile anlaşarak tüm bilgilerinize en doğru cevaplar alabilirsiniz.
 2. Tamamlayıcı sağlık sigortası başlama tarihinden önce yaşanan hastalıklar teminata dâhil edilmeyeceği için mutlaka sigorta danışanınıza danışmalısınız.
 3. Ayakta ve yatakta teminatlar hakkında mutlaka detaylı bilgi edinin ve sürelerini de öğrenin.
 4. Tamamlayıcı sağlık sigortası hizmeti alacağınız şirketten mutlaka anlaşmalı hastanelerin bilgisini de isteyin.
 5. Tek başına sigorta yaptırmak yerine ailecek yapılan sigortalar daha avantajlı olabilir mutlaka teklif alın.
 6. Tamamlayıcı sağlık sigortanızın süresi boyunca alacağınız hizmetler size hasarsızlık olarak geri döneceğinden hasarsızlık oranı yüksek olan şirketleri tercih edin.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Yaş Sınırı

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırabilmeniz için yaş sınır vardır. Bu sınır tamamlayıcı sağlık sigortası yaptıran şirketlere göre farklılıklar göstermektedir. 60 yaş üzeri birkaç şirket tamamlayıcı sağlık sigortası yaptığı için hemen bilgi alıp anlaşma yapmalısınız. Şirketlerin hizmetlerine göre 65 yaşa ya da 69 yaşa kadar tamamlayıcı sağlık sigortası yapan şirketler farklıdır. Bu yaş sınırı en fazla 80 yaş olup 80 yaş üzeri tamamlayıcı sağlık sigortası yapan şirket yoktur.

Tamamlayıcı sağlık sigortası neleri kapsamaz?

Tamamlayıcı sağlık sigortası yaptırmadan önceki ya da hâlihazırdaki hastalıkları kapsamaz. SGK desteği de alacağınız için ilaç ücretlerini karşılamaz. Ayrıca yaptıracağınız tüm diş tedavileri tamamlayıcı sağlık sigortası kapsamı dışındadır.

Tamamlayıcı sağlık sigortası ücreti ne kadar?
Tamamlayıcı sağlık sigortası fiyatları anlaşacağınız şirkete ve alacağınız hizmete göre farklılıklar gösterir. Ayrıca hizmet dışında kalan ekleme yapacağınız ek teminatlar için ise ekstra ödemeler yapabilirsiniz. Bu yüzden piyasa araştırması çok iyi yapılmalıdır. Şirketler tarafından tamamlayıcı sağlık sigortaları 2022 fiyatları da tüm hizmetlere göre ayrı ayrı kategorize edilip sizlere sunulacaktır.

Tamamlayıcı özel sağlık sigortası ne demek?
Özel sağlık sigortasında SGK şartı yoktur ve ilaç teminatı da sigortaya dâhildir. Anlaşmalı olduğu tüm hastanelerde destek alınabilir. Bu yüzden özel sağlık sigortanın primi tamamlayıcı sağlık sigortasına göre daha fazladır. Özel sağlık sigortalarına çocuklarınızı da ekleyebilirsiniz. Gelir vergisi indirimlerinden de yararlanabilirsiniz. Özel sağlık sigortasını SGK lı olmayanlar dahil herkes yaptırabilir.

saglik

Tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında en çok sorulan sorular

Tamamlayıcı sağlık sigortasıyla hastaneye gidince ücret talep ediyorlar mı?: Evet, 2022 yılı için 15 TL’lik katılım payı talep edilir.

Tamamlayıcı sağlık sigortasını nasıl kullanıyoruz?: Anlaşmalı hastaneye gittiğiniz zaman Tamamlayıcı Sağlık Sigortası’ndan faydalanacağınızı belirtiyorsunuz, kimliğinizi bırakarak muayene oluyorsunuz. Muayene sonrası görevlinin aldığı provizyon sağlık sigortası şirketi tarafından olumlu veya olumsuz olarak değerlendiriliyor. Olumlu değerlendirildiğinde kimliğinizi geri alarak tedavinizi tamamlıyorsunuz. Kan tahlili vb. gibi durumlarda tekrar provizyon alınır. Provizyonun onaylanmaması sadece sağlık sigortası öncesi geçirilen önemli hastalıklar için olumsuz olabilmektedir. Grip, mide bulantısı gibi rahatsızlıklar bunların dışındadır.

Kaç kez hastaneye gidebilirim?: Bir yıl içerisinde 10 kez hakkınız bulunmaktadır. Bazı sigorta firmalarında bu sayı artabilir.

Her hastaneye gidebilir miyim?: Hayır, sadece poliçenizin anlaşmalı olduğu özel hastanelere gidebilirsiniz.

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yaptığınız gün hastaneye gidebilir miyim?: Hayır, poliçe tarihinden sonra 3 ay geçmesi gerekmektedir. 3 ay dolduğu zaman sigortanızdan faydalanabilirsiniz. Acil durumlar istisna tutulmuştur.

Not: Tamamlayıcı Sağlık Sigortası yapmayı planlıyorsanız lütfen poliçenizi dikkatlice okuyunuz. Bu makale tamamen bilgilendirme amaçlı hazırlanmıştır. Sorularınız için yorum atabilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

İlginizi çekebilir: Diğer makalemizde Erkeklerde saç dökülmesini engellemek için 2 yöntem konusunu paylaştık.

Yorum yapın