Sponsor Nasıl Bulunur?

Sponsor nasıl bulunur?, sponsor firmalar, proje için sponsor firma bulma, sponsorluk hakkında her şey…

Sponsor bulmak veya sponsor olmak girişimindeyseniz daha iyi bir dünya inşa etmek için her zaman sponsorlara ihtiyaç duyacağımızı söyleyerek başlamak önemlidir. Dünyanın en gelişmiş ülkeleri aynı zamanda en kolay sponsor bulunan ülkelerdir.

Yürütmeyi planladığınız gruplar için sponsor bulmak zor olabilir. Ancak uygun teknikleri kullanırsanız, sponsor bulma konusunda daha büyük faydalar elde edebilirsiniz.

Özellikle işletmenize bağlı özel veya resmi kurum veya kuruluşlardan sponsor olmalarını isteyebilirsiniz. Sponsorluk, bir fikri, girişimi, şirketi tanıtmak ve hatta yardımcı olmak için sağlanan manevi ve finansal destektir. Özel bir kişi veya kurum olabileceği gibi, çeşitli bağımsız kişi veya kuruluşların iş birliği ile de gerçekleştirilebilir.

Sponsor Nasıl Bulunur?

Herhangi bir işletme veya kuruluş veya sanat uğraşı tarafından düzenlenen etkinlikler veya toplulukları ilgilendiren çeşitli gruplar için kendi reklamlarını oluşturma harcamalarına başka işletme veya kişilerin dahil edilmesidir.

Sponsorlar için şirketten herhangi bir gelir elde etme imkânı yoktur. Sponsorun sponsorluk yoluyla elde edebileceği birincil fayda, organizasyona yaptığı katkı yoluyla işini tanıtma yeteneğidir.

Sponsorluk sürecinin en zor kısmı kuşkusuz doğru sponsoru bulmaktır. Türkiye’de işletmelerin çoğu sponsorluğu destekleyemez. Gerçekte, hemen hemen her işletmeye düzenli olarak bir sponsor olur.

Bir ortak bulma süreci her bakımdan son derece zor bir prosedürdür.

  1. İlk adım bir sponsor bulmaktır. Tipik izleyicilerinizle eşleşen sponsorları bulabilmeniz muhtemeldir. Hangi kurumların ve şirketlerin girişiminize sponsor olmayı düşünebileceğini belirlemek önemlidir. İmkânınız varsa sektörel bir değerlendirme yapın.
  2. Konuyla ilgilenen kurum ve kişileri belirledikten sonra iletişim numaralarını öğrenmelisiniz. Bunu yapmak için en iyi kaynak internettir. Yeterince uzun süre ararsanız, herkese veya herhangi bir kuruma ulaşmanın bir yolu vardır. Sosyal medya insanlar için bir araç olabilir.
  3. İletişim numaralarını arıyorsanız, doğrudan onların adresine baktığınızdan emin olun. Süreci tam olarak anladığınızda, soru sorma olasılığını düşünün ve ardından numarayı arayın. İnsanları ikna etme süreci basit değildir. Girişiminiz hakkında kısa ve net bir konuşma yapın. Maillerinizi veya doğrudan mesajınızı sosyal medya gönderisinde oluşturmak daha kolaydır. Büyüleyici bir mesaj yazın ve potansiyel sponsorlara gönderin.

Sponsoru Nasıl Bulursunuz

Olası Bir Sponsoru Nasıl Bulursunuz?

Doğru sponsoru bulma sürecinde, öncelikle kampanyanızı tam olarak kimin takip edeceğini bulmanız gerekir. Bu, ideal sponsoru bulmanın ilk adımıdır.

Bir etkinliğin resmi sponsorunu arıyorsanız, etkinlikle ilgilenebilecek izleyici türüne odaklanarak en iyi sponsoru bulmak için onları sınıflandırabilirsiniz. En az bir kez sponsor olmuş işletmelerden sponsor bulmak, hiç sponsor olmamış bir işletmeden sponsor bulmaktan çok daha kolaydır. Özellikle sponsorluğun başlangıcında ikna etmek için büyük bir şirket yapınız yoksa fazla mesai için çok büyük bir masrafa yakalanmanıza neden olabilir.

Sponsor aramanın bir parçası olarak işletmeler ve bireylerle tanışmak için birçok fırsat var. Türkiye’de yerel halkla olduğu kadar ulusal şirketlerle de konuşulması tavsiye edilir. Genel kural, ilçelerde veya illerde toplanmaktır; markasını kurmak isteyen birçok potansiyel sponsor bulacaksınız. Buradaki birincil avantaj, pazarlama ve tanınmadır. Bu nedenle, sponsorluk planınızda her iki senaryoyu da ciddi şekilde değerlendirmeniz önerilir.

Potansiyel sponsorları bulmak için, geçmiş etkinliklerin sponsorlarını, siyasi partiler dahil her türlü pazarlama ve reklamı yapan şirketleri, büyük yerel işletmeleri, yerel tanınmış kişileri, iş dünyası profesyonelleri ve dernek liderleri gibi sanatçıları araştırın. Bazı Google aramaları yaparak bu bilgileri keşfetmek kolaydır. Nasıl başlayacağınızdan emin değilseniz, şehrinizdeki yerel haber sitelerine bakın. İstediğiniz sonuçları hızlı bir şekilde elde edebileceksiniz.

Sponsorların Faydaları

Sponsor bulmak için sponsor olmak isteyen kişi ya da kurumlara fırsatlar sunmalısınız. Doğal olarak, sponsorlar sadece sizi sevdikleri için bunu yapmakla ilgilenmeyebilirler. Bu nedenle, onları ikna etmeye çalışmalısınız. Sponsorluğun faydaları çoktur, bunları en verimli şekilde ilettiğinizden ve ne kadar geniş olduklarından emin olmanız önemlidir.

Potansiyel Sponsorlara Ulaşmak

Sponsor bulmak için doğru kişi ve şirketleri bulduktan sonra, onlarla profesyonel bir şekilde iletişim kurmalı ve onları sponsorluk süreci ve onları kaydolmaya nasıl ikna edebileceğiniz konusunda bilgilendirmelisiniz.

Potansiyel sponsorları bulduğunuzda doğal olarak iletişim bilgilerine ihtiyacınız olacak. İşletmelerin iletişim bilgilerini çevrimiçi olarak bulmak kolaydır. Ancak, kişilerin iletişim bilgilerini bulmak zor olabilir. Ne yazık ki, bu durumda, bireyin sosyal medyadaki hesaplarını arayabilirsiniz ve varsa yöneticinin iletişim bilgileriyle iletişime geçmelisiniz. Söz konusu kişinin bir sanatçı değil de bir iş adamı veya kanaat önderi olması halinde sosyal medya üzerinden DM atması gerekli iletişimin sağlanması için yeterli olacaktır.

Potansiyel ortakların iletişim bilgilerini aldıktan sonra, süreci profesyonel bir şekilde yürütmelisiniz. Birkaç mesajla sponsor bulma süreci, süreci daha başlamadan bitirebilir. Sponsorlukla ilgilenebilecek kişi veya kurumlara sponsorluk başvurusu göndermenizi önemle tavsiye ederiz.

Yorum yapın