Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç satarken dikkat edilmesi gerekenler, noterde araç satarken dikkat edilmesi gerekenler, araç satarken ödeme nasıl alınmalıdır? Bilmeniz gereken detaylı bilgiler.

Aracınızı satarken dikkat etmeniz gereken hususlar ve güvenli ödeme yöntemlerinden bahsedeceğim.

Alıcı ile buluştunuz ve gerekli kontroller yapıldı, anlaşmaya vardınız ve noterin yolunu tuttunuz. Yapmanız gerekenler şu şekilde:

Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç Satarken Yanınızda Bulunması Gereken Evraklar

  • Trafik sigortası belgeniz (Çıktı olsa da olur, dijital hali de olur. Yani telefondan sigorta tescil numaranızı söylemeniz de yeterli olacaktır.
  • Kimlik belgeniz
  • Araç ruhsatı
  • Palaka değişecekse, plakaları sökmeniz ve yanınızda götürmeniz gerekir.

Araç Satarken Ödeme Nasıl Alınmalıdır?

Aracınızı satarken kesinlikle nakit ödeme almayın;

  • Ücretin bir kısmı sahte olabilir.
  • Araç fiyatları yüksek olduğu için parayı saymakta sıkıntı çekersiniz.
  • Hukuki sorunlar çıkabilir.
  • Araç satışından sonra dışarıda başınıza ne geleceğinin bir garantisi yok.

Araç satıcısı olarak paranızı almadan asla imza atmayın.

Araç Satarken Ödeme Nasıl Alınmalıdır

1) Güvenli Ödeme Yöntemi:

Hem alıcı hem de satıcı için en güvenli ödeme yöntemi, Türkiye Noterler Birliği’nin sistemiyle entegre çalışan Güvenli Araç Satış Sistemi’ni kullanabilirsiniz. Vakıfbank’ın güvenli ödeme sistemi üzerinden örnek verelim. Alıcı parayı Vakıfbank tarafından verilen IBAN’a yatırıyor ve banka bu parayı satış gerçekleşene kadar havuzda bekletiyor, noter satış işlemini gerçekleştirdiği zaman anında para araç sahibinin hesabında geçiyor. Bu sistemi kullanacaklar BURAYA tıklayarak Vakıfbank’ın resmî web sitesinden bilgi edinebilir.

VakıfBank Güvenli Araç Satış Sistemi ile araç satışınız gerçekleştiğinde tarafınıza transfer edilecek tutar içerisinden 29.72 TL hizmet bedeli alınacaktır. Hizmet bedelinin 14,86 TL’si Türkiye Noterler Birliği Sistem katılım payı olarak Türkiye Noterler Birliği adına tahsil edilmektedir.

2) Güvenli Ödeme Yöntemi:

Diğer güvenli yöntem ise şu şekildedir, noter araç satışında herhangi bir engel olup olmadığını kontrol eder, daha sonra aracı alacak kişiye satışa herhangi bir engel olmadığını söyler ve alıcıya satış sözleşmesini imzalamasını ve ücret transfer işlemi bitinceye kadar işleme koymayacağını söyler. Yani noter satış sözleşmesini araç sahibine imzalatıyor ancak para alışverişi bitmeden evrakı işleme koymuyor. Alıcı ücreti araç sahibine gönderiyor, ücret araç sahibinin hesabına geçtiği zaman, notere paramı aldım diyor ve noter evrakı işleme sokarak araç satışını gerçekleştiriyor. Kısacası noter size aracılık yapmış oluyor.

Ücret transferi herhangi bir sebeple gerçekleşmezse noter evrakı işleme koymaz. Örneğin alıcı ücreti gönderdi ancak aracı satacak kişi imza atmaktan vazgeçti. Böyle bir durumda noter paranın geri iadesini talep eder, iade gerçekleşmezse aracı alıcının üzerine tescil eder. Yani hem alıcı hem de satıcı için güvenli bir ödeme yöntemi.

En garantisi ve sıkıntısız olanı 1. yöntemde bahsettiğim Güvenli Araç Satış Sistemi’dir.

ÖNEMLİ NOT: Banka havalesi yaparken açıklama kısmına “XXX plakalı aracın satış bedelidir.” yazdırınız.

YouTube video

Araç satarken dikkat edilmesi gerekenler, başlıklı makalemiz hakkında kafanıza takılan sorunuz varsa yorum olarak yazarsanız dönüş yapılacaktır.

İlginizi çekebilir: En ucuz kasko nasıl yapılır?

Yorum yapın