İstanbulkart Öğrenci Abonman Metrobüs Kaç Basım

İstanbulkart öğrenci abonman metrobüs kaç basım, istanbulkart (akbil) abonman toplamda kaç basım hakkı veriyor, İETT otobüsleri kaç basım oluyor. İşte detaylar…

İstanbulkart öğrenci abonmanı, metrobüs ve diğer toplu taşıma araçlarında indirimli seyahat etmek için kullanılan bir karttır.

metrobüs

İstanbulkart kullanan öğrenciler 250 TL karşılığında aylık 180 basımlık kart alabilmektedir.

Toplamda 180 basım hakkı olan öğrenci kartları (akbil) kullandığınız araca göre basım sayısı değişiklik göstermektedir.

Örneğin metrobüs kullanırsanız 2 basım hakkınız düşer veya Beylikdüzü’nden Silivri istikametine İETT otobüsleriyle giderseniz uzun mesafe olduğu için 3 basım hakkınız düşer. İETT araçlarıyla kısa mesafli yolculuklarda ise 1 basımlık hakkınız düşmektedir.

İlginizi çekebilir: AÖF Kayıt Yenilenmezse Öğrenci Akbili İptal Olur Mu?

İETT İstanbulkart 2024 Yılı Ücret Tarifesi

UKOME’nin 8 Ocak 2024 tarihinde aldığı kararla İETT ulaşım tarifesi aşağıdaki gibidir.

İETT İstanbulkart 2024 Yılı Ücret Tarifesi

Öğrenci Ulaşım Kartı Yaş Sınırı Var Mı?

İstanbulkart için bir yaş sınırı yoktur. Ancak ilden ile bu değişiklik gösterebilir. Örneğin Ankara’da yaş sınırı 27’dir.

Ankara’da ilk kez kullanılacak “Aylık Abonman İndirimli Kart” uygulamasından Milli Eğitim Bakanlığı ve Yükseköğretim Kurulu sistemine kayıtlı olan 27 yaş ve altı öğrenciler yararlanabilecek.

İstanbul’da böyle bir yaş sınırı olmadığı için eğitim dönemini aşmayan ve öğrenciliği aktif olan herkes İstanbulkart öğrenci kartı (akbil) alabilir.

İstanbulkart Hangi Ulaşım Araçlarında Kullanılır?

İstanbulkart, İstanbul’daki çeşitli ulaşım araçlarında kullanılabilen bir akıllı kart sistemidir. İstanbulkart, aşağıdaki ulaşım araçlarında geçerlidir:

Metro ve Tramvay: İstanbul’un metro ve tramvay hatlarında kullanılabilir. Bu hatlar, şehrin farklı bölgelerini birbirine bağlayan önemli ulaşım arterleridir.

Otobüsler: İstanbul’un geniş otobüs ağındaki tüm hatlarda İstanbulkart geçerlidir.

Metrobüs: Şehrin yoğun güzergahlarında hizmet veren ve özellikle trafiğin yoğun olduğu saatlerde tercih edilen metro otobüsleri olan Metrobüs’lerde de İstanbulkart geçerlidir.

Deniz Otobüsleri ve Vapur: İstanbul’da Boğaz ve adalar hattında hizmet veren deniz otobüsleri ve vapurlarda da İstanbulkart kullanılabilir.

Marmaray ve Trenler: İstanbul’da faaliyet gösteren banliyö trenleri de İstanbulkart ile kullanılabilir.

İstanbulkart, bu ulaşım araçlarında tek kullanımlık biletler yerine kullanılarak, seyahatlerde kolaylık sağlar ve indirimli tarifelerden yararlanmayı mümkün kılar.

Aynı zamanda İsparklarda, Hamidiye su otomatlarında ve bazı marketlerde ödeme için de geçerlidir.

“İstanbulkart Öğrenci Abonman Metrobüs Kaç Basım” üzerine 5 yorum
Yorum yapın

1