Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Sanal kart ne işe yarar?, Sanal kart nedir?, Sanal kart nasıl kullanılır?, Türkiye‘ de sanal kart hizmeti veren başlıca bankalar hangileridir?

Sanal kart günümüzde kullanıcılara yeni bir sanal bankacılık sistemi ve ödeme yöntemi sunmaktadır. Sanal kart, her geçen gün daha popüler bir hale gelmektedir. Peki, birçok kişinin günümüzde aktif olarak kullandığı sanal kart nedir? Sanal kart ne işe yarar? Sanal kart nasıl kullanılır? gibi soruların cevaplarını bu makalemizde yanıtlamaya çalıştık.

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte teknoloji günlük hayatımız ile bir bütün olmaya başladı. Eskiden vazgeçilmez olarak düşündüğünüz nesnelerin de artık fiziksel özelliklerini yavaş yavaş kaybettiğini görmeye başladık. Günümüzde kredi kartlarının olmasıyla birlikte para bile neredeyse elimize geçmiyor. Sanal kartlar ile birlikte artık kredi kartları da ortadan yavaş yavaş kayboluyor.

Birçok kişinin merak ettiği sanal kart nedir sorusuna en net şu şekilde cevap verebiliriz. Sanal kart, yeni bir ödeme deneyimidir demek pek de yanlış olmaz. Sanal kart kullanımı oldukça yaygın olsa da birçok kişi daha bu sanal kartlardan haberdar değil ve birçok kullanıcının aklında sanal kart nedir sorusu mevcut. Sizler için sanal kart nedir, nasıl kullanılır, sanal kart ne işe yarar şeklindeki soruların merak edilen taraflarını detaylı bir şekilde yanıtladık.

Sanal Kart Nedir?

Sanal kart, bankalar tarafından müşterilerine verilen bir karttır. Sanal kartta; kart numarası, son kullanma tarihi, CVC kodu bulunmaktadır. Sanal kart, fiziksel olarak bulunmamaktadır. Sanal kart sadece internet alışverişlerinizde kullanabileceğiniz bir ödeme aracıdır denebilir. Sanal kart üzerinde harcama yapacağınız limit tutarı, kartı oluşturan kullanıcı tarafından rahatlıkla belirlenebilir.

Sanal kart üzerinden yaptığınız tüm harcamalar, sizin var olan kredi kartınızdan veya banka hesabınızdan düşmektedir. Sanal kart oluşumunu yalnızca müşterisi olduğunuz bankalardan oluşturabilirsiniz. Fakat bazı bankalar politikaları gereği banka kartı olanların oluşturmasına izin vermez, sadece kredi kartı olan müşterilerinin sanal kart oluşturmasına izin verir. Yani özet ile birlikte her bankanın sanal kart oluşturma politikası farklıdır. Bunun için bankaların sanal kart politikasına bakarak daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Sanal kart 2023

Sanal Kart Ne İşe Yarar?

Bir banka müşterisi olduğunuzu düşününüz. Bu bankaya ait elinizde banka kartı veya bir kredi kartı var. İnternet alışverişlerinizde ödeme yaparken kapıda ödeme yöntemi dışında diğer ödeme türlerine var olan banka kartınızın veya kredi kartınızın bilgilerini yazarak ödeme yapmanız gerekiyor. Bu da kartınız ile ilgili güvenlik problemlerinin önünü açmaktadır.

Tabii uzun yıllardır internet alışveriş piyasasında olan büyük siteler için böyle bir güven endişeniz olmayabilir. Bir çoğumuz kendini kanıtlamış büyük alışveriş sitelerinde kartlarını girerken endişe duymuyor. Fakat çok iyi tanımadığınız, bilmediğiniz bir internet sitenizden alışveriş yaparken güvenilir olduğunu düşünseniz bile ilk defa ödeme yapacağınız, tanımadığınız, piyasada pek bilinmeyen bir internet sitesi olduğunuzda kişiler endişe duyabilir ve kredi kartı ya da banka kartı bilgilerini ödeme yaparken siteye girmekten çekinebiliriz.

Sanal kart, bu nokta da tam da işimize yarayacak. Az önce de belirttiğimiz gibi sanal kartın limitini istediğiniz şekilde ayarlayabilirsiniz. Sanal kart bilgileri ile banka veya kredi kartı bilgileriniz birbirinden tamamen farklı olacağı için olası bir bilgi hırsızlığı durumunda kaybedeceğiniz miktarı daha düşük seviyelere düşürür.

Şimdi sizlere Sanal Kart Nasıl Kullanılır? hakkında maddeler şeklinde anlatmaya çalışacağız. 8 adımda sizlere sanal kart nasıl kullanılır bunu anlatacağız.

Sanal Kart Nasıl Kullanılır?

 1. Bir banka hesabı veya kredi kartı almak için istediğiniz bir bankaya başvuru yapınız.
 2. Eğer banka başvurunuzu kabul ederse ve kredi kartı ya da banka kartına sahip olursanız 2.adıma geçebilirsiniz.
 3. Bankanızın mobil uygulamasını indiriniz. Banka uygulamasını indirmek istemiyorsanız internet bankacılığı sayfasını tarayıcı üzerinden açabilirsiniz. Eğer online işlem yapmak istemiyorsanız da bu işlemleri müşteri hizmetlerini arayarak da gerçekleştirebilirsiniz.
 4. adımdaki işlemi başarılı ile gerçekleştiriniz. Daha sonra “Kartlarım“ ekranını açınız.
 5. Açmış olduğunuz bu bölümden “Sanal Kart“ bölümünü açıyoruz.
 6. “Sanal Kart Oluştur“ butonuna tıklıyoruz.
 7. Açılan bölümde gerekli olan bilgileri dolduruyoruz.
 8. En son olarak ise sanal kart limitinizi belirleyebilirsiniz.

Sanal kart oluşturma konusunda her bakanın belirlemiş olduğu kendi politikaları vardır. Bazı bankalar bir tane sanal kart oluşturmanıza izin verirken bazı bankalar birden çok sanal kart oluşturmanıza izin vermektedir.

Sanal kart

Türkiye ‘de Sanal Kart Hizmeti Veren Başlıca Bankalar

 • Yapı Kredi Bankası
 • Garanti Bankası
 • İş Bankası
 • Ziraat Bankası
 • Odeabank
 • QNB Finansbank
 • Fibabank
 • Şeker Bank
 • HSBC Bank
 • Akbank
 • Anadolubank
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB)
 • ING Bank

Türkiye‘de hizmet veren neredeyse tüm bankalar müşterilerinin “Sanal Kart“ oluşturmasına imkan veriyor diyebiliriz. Tabii en net bilgiyi bankaların kendi web sitelerinden öğrenebilirsiniz.

Sanal Kart Oluşturma Video

YouTube video

Not: Video “Furkan Faruk Özcan” youtube kanalı tarafından hazırlanmıştır.

İlginizi çekebilir: Araç Satarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yorum yapın